Jak założyć firmę?

Własna działalność gospodarcza jest marzeniem wielu młodych ludzi ceniących niezależność. Wiąże się oczywiście to z dużą odpowiedzialnością, ale ma też mnóstwo zalet. Jakie kroki trzeba podjąć, żeby założyć własną firmę? O tym przeczytamy w artykule.

Jak założyć firmę? – wybór formy prawnej działalności

Do wyboru mamy następujące formy prawne działalności:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka cywilna,
  • spółka jawna,
  • spółka partnerska,
  • spółka komandytowa,
  • spółka komandytowo-akcyjna,
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółka akcyjna.

Z uwagi, że jest to poradnik dla początkującego przedsiębiorcy zajmiemy się pierwszą formą prawną, czyli jednoosobową działalnością gospodarczą.

Osoby, które zastanawiają się jak założyć własną firmę najczęściej decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą. Jak sama nazwa wskazuję przedsiębiorstwo to prowadzone jest przez jedną osobę. Co ciekawego wymagania są ograniczone do minimum. W zasadzie wystarczy mieć ukończone 18 lat i być obywatelem Polski (chociaż nie zawsze jest to wymagane).

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest dobrym pomysłem na początek, ponieważ sam właściciel o wszystkim decyduje. To, ile będzie miał urlopu, w którym kierunku pójść, jeśli chodzi o marketing a także jaką wybrać ścieżkę rozwoju przedsiębiorstwa. Oczywiście ma to też negatywne strony. Odpowiedzialność w całości, jeśli chodzi o powodzenie firmy i jej kondycje finansową spoczywa wyłącznie na właścicielu. Nie ma tu żadnej rozdzielności na majątek prywatny i majątek firmowy.

Kolejną zaletą jednoosobowej działalności gospodarczej jest uproszczona księgowość. Wystarczy, że obroty nie przekroczą 2 000 000 euro. Dla osoby, która nie miała dotychczas do czynienia z księgowością będzie to z pewnością duży plus.

Następny pozytyw dotyczący tej formy prawnej to szansa na uproszczony ZUS przez okres 2 lat. Oczywiście trzeba spełnić kilka wymogów, ale osoby po raz pierwszy zakładający działalność najczęściej nie mają z tym problemów.

Jak założyć firmę? – formalności

W pierwszej kolejności przyszły przedsiębiorca musi wypełnić formularz CEIDG-1 na stronie ministerstwa lub w e-puap. Po wypełnieniu taki wniosek należy złożyć i tutaj są 4 opcje:

  • osobiście w urzędzie gminy lub w urzędzie miasta
  • listem poleconym (ale musi tu być poświadczenie notarialne)
  • elektronicznie bez podpisu kwalifikowanego
  • elektronicznie z podpisem kwalifikowanym

Po złożeniu wniosku pozostaje nam czekać na pomyślne przejście rejestracji. Jeżeli tak się stanie oficjalnie stajemy się w świetle prawa przedsiębiorcą.

Następnie musimy uzyskać Numer Identyfikacji Podatkowej i Numer REGON. Jeżeli podczas rejestracji wniosku posiadaliśmy już NIP zostanie on taki sam, a jeżeli nie to zostanie nadany nowy.

Jeszcze podczas wypełniania formularza CEIDG-1 musimy zdecydować się na konkretną formę opodatkowania. Wyróżniamy 4 takie formy:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych
  • podatek liniowy
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • karta podatkowa

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

W takiej formie opodatkowany jest dochód, czyli inaczej różnica między przychodem a poniesionymi kosztami. Taka forma opodatkowania będzie opłacalna dla osób których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł. Warto też wiedzieć, że po przekroczeniu 85 528 zł zapłacimy 32 procent podatku za wszystko powyżej tej kwoty.

Podatek liniowy

Identycznie jak w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych podatek liniowy jest liczony od dochodu i niezależnie jak jest on duży płacimy zawsze 19%. Jeżeli nie osiągniemy żadnego zysku to też nie zapłacimy podatku.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ta forma opodatkowania dotyczy tylko przychód, którego nie można pomniejszyć o koszty uzyskania tego przychodu. Stawki podatku mogą być różne, zależą od rodzaju wykonywanej działalności i wynoszą kolejno 3 %., 5,5 %, 8,5 %, 17 i 20 %.

Karta podatkowa

Tutaj wysokość podatku jest stała, niezależnie od uzyskanego przychodu bądź dochodu. Stawkę ustala się indywidualnie z naczelnikiem urzędu skarbowego i zależy ona od bardzo wielu czynników m.in. liczby mieszkańców w miejscowości, gdzie mamy zarejestrowaną działalność a także rodzaj wykonywanych usług.

Kolejną kwestią są składki ZUS. Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie wnioskiem do ZUS-u o rejestrację przedsiębiorcy jako płatnika składek. Od daty rozpoczęcia działalności właściciel firmy ma 7 dni, aby zgłosić siebie do ubezpieczenia. Do tego służy ZUS ZUA lub ZUS ZZA w zależności czy jesteśmy objęci ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym czy tylko ubezpieczeniem zdrowotnym. Składki ZUS z reguły powinno opłacić się do 10 dnia każdego miesiąca.

W następnym kroku powinniśmy założyć firmowe konto bankowe. Nie ma takiego obowiązku, ale ze względów formalnych lepiej je mieć. Do założenia konta często jest wymagana pieczątka firmowa więc warto o niej wcześniej pomyśleć.

O czym należy pamiętać zakładając firmę?

Zakładając własną działalność gospodarczą warto pamiętać o fakturowaniu. Każdy przedsiębiorca, który chce przeprowadzać transkacje sprzedaży produktów czy usług powinien wyposażyć firmę w dobry i sprawdzony program do faktur. Ciekawym rozwiązaniem są programy oferowane przez firmę MEGA-TECH, czyli program Faktura Small Business i Faktura Small Business Handel. Są to proste w obsłudze, wielofunkcyjne narzędzia, z którymi fakturowanie jest proste. Szczegółowe informacje o przypdatnych programach można przeczytać na stronie producenta: https://www.mega-tech.com.pl . Na witrynie tej można zanleźć również odnośnik do pobrania zupełnie za darmo wersji demonstracyjnej programów. Korzystając z takiego rozwiązania przedsiębiorca szybko sprawdzi program i przekona się o tym, jak bardzo jest to narzędzie przydatne w prowadzonym biznesie.

Jak założyć firmę? – Podsumowanie

Założenie własnej działalności jak mogliśmy przekonać się w tym artykule nie jest bardzo skomplikowane. Na przestrzeni ostatnich lat wszystko zostało uproszczone do minimum. Jeżeli masz dobry pomysł na biznes, męczy Cię praca na etacie założenie firmy może być świetnym pomysłem na przyszłość.

Comments (1)
Add Comment
  • Malwina Jeziorska

    5