Kasy fiskalne online – najważniejsze informacje

Prezydent Rzeczypospolitej Polski podpisał ustawę mówiącą o tak zwanych kasach fiskalnych online. W dużym skrócie mówi ona o tym, że przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób prywatnych, a więc takich, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej — mają przejść na kasy fiskalne online. Stopniowo sprzedawcy mają wycofywać się z używania klasycznych i tradycyjnych kas na rzecz tych podłączonych do sieci teleinformatycznej.

Nowelizacja ustawy o VAT, a co za tym idzie wprowadzenie kas fiskalnych online, budzi w wielu przedsiębiorcach obawy. Mają oni wiele wątpliwości i pytań o sens zmian. Zastanawiają się również kto i od kiedy musi zastosować się do ustawy.

Kasy fiskalne online — kiedy wchodzi obowiązek ich stosowania?

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online miał dotyczyć wszystkich przedsiębiorców. Jego wprowadzenie miało mieć miejsce w styczniu 2018 roku. Jednak Ministerstwo Finansów zmieniło ten zapis. To, co pierwotnie miało zacząć obowiązywać już dawno, weszło w życie dopiero w 2020. Co więcej, rozłożono je w czasie. 

1. termin – styczeń 2020

I tak styczeń 2020 roku, to czas, w którym kasy fiskalne online zobowiązani są posiadać przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów. Do tej grupy zaliczają się również firmy prowadzące naprawę i zakładanie opon, bieżnikowanie i regenerowanie. Co więcej, w tej grupie wymienia się też sprzedających benzynę silnikową, olej napędowy i gaz, który przeznaczony jest do napędów silników spalinowych.

2. termin – lipiec 2020

Lipiec 2020 dotyczy z kolei hoteli, pensjonatów i gastronomii. Od tego miesiąca do rejestracji kas fiskalnych online zobowiązane są również firmy świadczące ciągłe lub sezonowe usługi związane z wyżywieniem. Chodzi między innymi o stacjonarne placówki gastronomiczne oraz te proponujące krótkotrwałe zakwaterowanie. Inną grupą przedsiębiorców, którzy od lipca tego roku muszą zacząć posługiwać się wspomnianym systemem, są ci, którzy zajmują się sprzedażą węgla, brykietu i innych paliw stałych wytwarzanych właśnie z węgla lub węgla brunatnego czy też koksu.

3. termin – styczeń 2021

Początek przyszłego roku, a więc styczeń 2021, to termin wyznaczony na wprowadzenie kas fiskalnych online dla fryzjerów, kosmetyczek, kosmetologów i lekarzy różnych specjalizacji. Obowiązkiem w tym czasie zostaną obciążeni też prawnicy, branża budowlana i przedsiębiorcy prowadzący siłownie lub kluby i centra fitness.

Jaki jest cel wprowadzenia kas fiskalnych online?

Co ważne, wymiana tradycyjnych kas fiskalnych na te online będzie w pewnym stopniu refundowana. Projekt rozporządzenia Ministra Finansów przewiduje, że ulga oscylować będzie na poziomie 90% wartości netto nowej kasy. Jednak nie będzie wyższa niż 700 złotych. Ci, którzy zadają pytania o sens zmian, powinni wiedzieć, że skupiają się one przede wszystkim wokół ogólnego dobra finansów kraju.

Zaplanowana zmiana ma przede wszystkim poprawić sytuację finansową państwa, no i oczywiście wyeliminować oszustwa podatkowe. Cele są więc jasno określone i sprecyzowane. Chodzi między innymi o uszczelnienie i walkę z luką w VAT, a także zwiększenie zakresu płatności bezgotówkowych. Poza tym znaczenie ma również możliwość wycofania nierzadko przestarzałych urządzeń, które są coraz trudniejsze do skontrolowania.

Kasy fiskalne online — pozostałe kluczowe informacje na ich temat

Kasy fiskalne online, to możliwość przesyłania informacji za pomocą sieci teleinformatycznej do Centralnego Repozytorium Kas. System nie tylko odbiera, ale i gromadzi wszelkiego rodzaju niezbędne informacje. Używa ich w celach analitycznych i kontrolnych. O jakie konkretnie dane chodzi?

Centralnym Repozytorium Kas gromadzi się między innymi dane widniejące na paragonach. A więc dokładnie to, jaki towar sprzedano, w jakiej cenie i kiedy to się stało. Nie bez znaczenia pozostają też dane, które zapisują się w pamięci kasy. Chodzi między innymi o dane w postaci informacji o jej fiskalizacji, zmianach podatku czy adresu konkretnego punktu sprzedaży.