Podatek należny a naliczony – podstawowe różnice

Podatek należny i podatek naliczony – często oba te pojęcia są ze sobą mylone. Przeczytaj nasz artykuł a więcej się nie pomylisz.

Osoba będąca płatnikiem podatku VAT zobligowana jest do płacenia do urzędu skarbowego zobowiązania nazywanego podatkiem należnym, będącego podatkiem z generowanych przychodów.  Podatek należny jest powiązany z podatkiem naliczony, który go pomniejsza.

Co to jest podatek należny?

VAT należny to wartość podatku wynikająca ze sprzedaży towarów lub usług. Podatek należny „należy się” Skarbowi Państwa. Wysokość podatku należnego zależy od ceny netto oraz stawki podatku VAT. Podatek VAT = cena netto * stawka podatku VAT

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Według przepisów obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Czym jest podatek naliczony?

Podatek naliczony to inaczej:

  • wysokość podatku jaki przedsiębiorca musiał zapłacić za zakup towarów, materiałów lub usług związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wysokość podatku musi zostać potwierdzona stosownym dokumentem – fakturą
  • w przypadku importu towaru jest to suma podatku wynikająca z dokumentu celnego oraz deklaracji importowej
  • zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabycia produktów rolnych związanych z dostawą opodatkowaną
  • kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 lub 7 podatnikiem jest ich nabywca oraz świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest ich usługobiorca. W tym przypadku naliczony podatek należny trzeba uwzględnić w rejestrze VAT sprzedaży oraz zakupu.

Kto ma prawo do odliczenia podatku VAT?

Prawo odliczenia podatku VAT ma czynny podatnik VAT. Z odliczenia nie mogą korzystać podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej oraz podmioty zwolnione z podatku VAT. Ponadto, podatku nie można odliczyć w sytuacji poniesienia kosztów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie wszystkie zdarzenia uprawniają podatnika do obniżenia podatku należnego na przykład: nabycie usług noclegowych czy gastronomicznych.

Podatek należny a naliczony – termin odliczenia

Termin odliczenia podatku występuje z chwilą otrzymania faktury a nie jej wystawienia.  Termin odliczenia podatku VAT obowiązuje również przez jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych,

Przekroczenie powyższych terminów powoduje brak możliwości odliczenia podatku w okresie bieżącym. W takiej sytuacji wartość transakcji księguje się w kwocie netto w KPiR. Jest możliwe zaksięgowania faktury w miesiącu, w którym przysługiwało odliczenie podatku VAT, z tym, że później należy dokonać korekty złożonej wcześniej deklaracji VAT. W przypadku płatnika rozliczającego się na zasadach ryczałtu jest podobnie.

Podsumowanie

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zachodzi w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Ale nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.