Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Jedną z podstawowych transakcji, jaką obecnie się zawiera, jest kupno-sprzedaż samochodu. Podstawą dokonania tej czynności jest umowa kupna-sprzedaży samochodu. Skuteczne pod względem prawnym porozumienie musi zawierać ważne elementy, które odróżniają dokument od innych umów cywilnoprawnych. Dowiedz się więcej, na temat umowy kupna-sprzedaży samochodu.

W jakiej formie zawiera się umowę kupna-sprzedaży samochodu?

Przepisy wynikające z kodeksu cywilnego nie przedstawiają konkretnej formy, w jakiej zawiera się umowę kupna-sprzedaży samochodu. W związku z tym można wybrać zarówno ustną, jak i pisemną. Warto jednak podkreślić, że ta druga jest bardziej polecana. Wynika to z tego, że gdy transakcję nie dokumentuje faktura, podpisane porozumienie przedstawia się w wydziale komunikacji i urzędzie skarbowym. Jest ona także potrzebna, gdy dojdzie do ewentualnych sporów między stronami. Co więcej, umowa sporządzona na piśmie jest też wymagana w przypadku, gdy jedna ze stron prowadzi działalność gospodarczą. Wówczas stanowi ona dowód księgowy.

Jakie elementy powinna zawierać prawidłowo sporządzona umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna uwzględniać jak najwięcej dokładnie określonych informacji. W ten sposób chroni interesu sprzedającego. Jednym z ważniejszych elementów jest data i miejsce zawarcia porozumienia. Pierwszy składnik jest istotny, gdyż wpływa na termin rejestracji auta. Ponadto ma związek z ubezpieczeniem pojazdu. W dokumencie określa się strony umowy, a więc podaje się dane identyfikacyjne sprzedawcy i nabywcy. Szczegółowo opisuje się również przedmiot umowy. Treść określa markę pojazdu, rok produkcji, numer nadwozia, silnika, rejestracyjny, karty pojazdu, kolor auta, a ponadto aktualny przebieg.

Nie zapomina się także o cenie sprzedaży, którą podaje się zarówno w formie słownej, jak i wartościowej. Ponadto umowa kupna-sprzedaży samochodu uwzględnia oświadczenie nabywcy o znajomości stanu technicznego i informację, kiedy auto będzie przekazane. Co więcej, istotnym elementem jest wskazanie, która ze stron ponosi koszty związane z zawarciem porozumienia. Potwierdzeniem zapisów umieszczonych w dokumencie są podpisy jednej i drugiej strony.

Jakie dodatkowe formalności potrzebne są przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży samochodu?

Po zawarciu transakcji dochodzi do przekazania przedmiotu najmu nabywcy samochodu. Wraz z pojazdem sprzedawca zobowiązany jest do dołączenia pewnych dokumentów. Kupującemu wydaje się dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, a także dowód zawarcia ubezpieczenia OC i potwierdzenie jego zapłaty. Czasami bywa tak, że samochód jest sprowadzony z zagranicy. W takiej sytuacji przekazuje się także dowód zapłaty wszelkich niezbędnych opłat. Jest to opłata recyklingowa, celna, a także należne podatki, a więc akcyza. Elementy te uwzględnia się w umowie kupna-sprzedaży samochodu.

Ukryte wady samochodu a odpowiedzialność sprzedawcy

Warto podkreślić, że stroną, która odpowiada za wady ukryte auta, jest sprzedawca. Jednakże nabywca zobowiązany jest do zgłoszenia wad najpóźniej po upływie miesiąca od dostrzeżenia tych nieprawidłowości. Zgodnie z przepisami rękojmia obejmuje okres roku od momentu podpisania porozumienia. Znajdują się one w kodeksie cywilnym, dlatego nie uwzględnia się prezentowanych zapisów w umowie sprzedaży auta. W związku z tym przed podpisaniem dokumentu nabywca powinien dokładnie przyjrzeć się i zapoznać się ze stanem technicznym samochodu. Jest to ważne, gdyż dzięki temu uniknie nieprzyjemności już po zawarciu transakcji.