Umowa użyczenia lokalu

Istnieją różne sposoby wypożyczenia nieruchomości drugiej osobie. Jedną z nich jest umowa użyczenia lokalu. To porozumienie, na którego podstawie użyczający wyraża zgodę na bezpłatne korzystanie z przedmiotu przez czas określony lub nieokreślony. Warto podkreślić, że kodeks cywilny nie podaje szczególnej formy prawnej tego porozumienia. Dlatego też dokument można zawrzeć nawet ustnie. Cechą wyróżniającą jest tutaj nieodpłatność, a zatem nie osiąga się przychodów finansowych z tego tytułu. Co warto wiedzieć na jej temat?

Umowa użyczenia lokalu – jakie elementy powinna zawierać?

Warto wskazać składniki, które powinny być częścią takiego porozumienia. W tym przypadku podaje się strony umowy, czas jej trwania, opis przedmiotu udostępnienia. 

Umowa użyczenia lokalu jest nieodpłatna, dlatego użyczający nie może pobierać wynagrodzenia z tego tytułu. Jednakże bez wątpienia należy uwzględnić w dokumencie informację związaną z pokrywaniem opłat eksploatacyjnych lokalu. Potwierdzeniem treści są własnoręczne podpisy każdej ze stron. Najczęściej sporządza się dwa jednobrzmiące egzemplarze.

Jakie są obowiązku użyczającego?

W tym przypadku bardzo istotne są obowiązki użyczającego. Ponosi on odpowiedzialność za wady przedmiotu umowy, które spowodują jakąkolwiek szkodę osoby biorącej w używanie. Szczególne znaczenie, ma to w chwili gdy strona udostępniająca nieruchomość zatai usterkę, której nie da się łatwo zobaczyć. Gdy biorący lokal dozna uszczerbku, może starać się o odszkodowanie.

Obowiązki biorącego lokal w używanie

Do obowiązków strony korzystającej należy użytkowanie nieruchomości w sposób, który odpowiada przeznaczeniu. Bez zgody właściciela nie ma prawa do udostępniania mieszkania osobom trzecim. Porozumienie jest w formie bezpłatnej, jednak biorący w używanie zobligowany jest do regulowania kosztów eksploatacji, a więc opłat za media, gaz, energię elektryczną. Pamiętać należy jednak o tym, że nie ponosi on odpowiedzialności za zużycie przedmiotu, które jest rezultatem normalnego użytkowania. Gdy dochodzi do uszkodzenia z winy biorącego, to wówczas pokrywa on koszty dotyczące przywrócenia nieruchomości do właściwego funkcjonowania.

Umowa użyczenia lokalu a podatek dochodowy

W sytuacji, gdy w użyczonym mieszkaniu prowadzona jest działalność gospodarcza, wydatki eksploatacyjne można uwzględnić w kosztach podatkowych. Jednakże z porozumienia musi wprost wynikać, jakie opłaty, a także, w jakiej wysokości ponosi osoba korzystająca.

Strona mieszkająca zobligowana jest do uregulowania podatku dochodowego w związku z tą czynności. Do tego celu ustala się wysokość dochodu z tytułu użytkowania domu. Stanowi ona równowartość czynszu, którą należałoby uregulować, gdyby odbywało się to na zasadzie najmu. Od tej kwoty odprowadza się zaliczkę. Pamiętać należy jednak o tym, że wartość świadczeń w naturze i innych uzyskanych od osób z pierwszej i drugiej grupy podatkowej (czyli rodziny) podlega zwolnieniu od tego podatku.

Umowa użyczenia lokalu – rozwiązanie porozumienia

Gdy biorący wykorzystuje przedmiot niezgodnie z przeznaczeniem, użyczający ma prawo do rozwiązania umowy. W tym dokumencie można także przedstawić inny sposób zakończenia współpracy. Przykładem jest zapis o możliwości natychmiastowej rezygnacji z lokalu. Można także uwzględnić termin wypowiedzenia. Warto także zauważyć, że kodeks cywilny daje możliwość przedwczesnego zaprzestania użytkowania, z powodów nieprzewidzianych w momencie zawarcia porozumienia. Lokal może stać się potrzebny użyczającemu.