Venture capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw

Finansowanie projektów inwestycyjnych wszystkich podmiotów z sektora MSP, które posiadają formę spółek kapitałowych, nosi nazwę venture capital. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa, które dobrze rokują na przyszłość. Kapitał pochodzi wtedy od dość dużych przedsiębiorstw, które wykupują udziały lub akcje. Choć brzmi to dość niecodziennie, wsparcie tego rodzaju z pewnością warte jest przemyślenia.

Mimo że venture capital, to inaczej kapitał wysokiego ryzyka, taka współpraca ma wiele zalet. Niepewność tej formy pomocy wynika jednak z faktu, że środki wnoszone przez większą firmę nie są uznawane za pożyczkę. Traktowane są raczej, jako inwestycja, a więc wkład, który w niedalekiej przyszłości ma przynieść realne zyski obu stronom. Jednak oczywiste jest, że takowe przedsięwzięcie posiada pewien stopnień ryzyka. W razie porażki inwestor ponosi przecież duże straty.

Dlatego właśnie przedsiębiorstwo, które decyduje się na wykupienie poszczególnych akcji, powinno brać pod uwagę wyłącznie firmy z potencjałem rozwojowym. Takie, które po czasie mają szansę się rozwinąć. Akcje, które w ten sposób drożeją, można później sprzedać i osiągnąć zysk. Zazwyczaj tego rodzaju, odpowiednio zaplanowana, inwestycja trwa od dwóch do pięciu lat. 

Venture capital – kto ma szansę skorzystać z takiego rozwiązania?

Jeśli chodzi o inwestorów, to ci najczęściej szukają firm, które posiadają dobrą i profesjonalną kadrę kierowniczą. Ich oferta jest konkurencyjna, a stosowana technologia nowoczesna. Kapitał wysokiego ryzyka (venture capital) jest bowiem opłacalny wtedy, gdy dana firma na rynku funkcjonuje już od jakiegoś czasu i posiada sprawdzony model działania. Wśród gałęzi, preferowanych wśród inwestorów, znajdują się oczywiście nowe technologie, takie jak Internet, biotechnologia czy telekomunikacja.

Niezwykle istotną kwestią jest również sam pomysł, jak przekazane pieniądze wykorzystać. Duże przedsiębiorstwo, a więc potencjalny inwestor, musi wiedzieć, że zamysł ma szansę powodzenia. W przeciwnym wypadku nie zainwestuje środków.

Venture capital – jakie zyski?

To, co małe, rozwijające się dopiero przedsiębiorstwo zyskuje dzięki venture capital, to przede wszystkim pieniądze. Środki finansowe, to jednak nie wszystko. Takie rozwiązanie to również wsparcie na wielu innych płaszczyznach.

Inwestor, dzięki wykupieniu akcji staje się przecież częścią firmy. Monitoruje zatem działalność spółki, bierze na siebie odpowiedzialność i ryzyko, ale też łączy z partnerem siły, by uzyskać zamierzony cel. Na sukcesie zależy w końcu oby stronom. Poza tym mniejsza firma, która przyjmuje wsparcie, nie jest zobowiązana do spłaty rat kredytu. To kolejna zaleta venture capital. W przeciwieństwie do kredytu inwestycyjnego nie ma tu również odsetek i stresu związanego z obciążeniem finansowym.

Czy venture capital ma jakieś wady?

Z perspektywy mniejszego przedsiębiorstwa – wykup części akcji czy udziałów, wiąże się z pewną utratą kontroli nad firmą. To również konieczność dzielenia się zyskami, a co najważniejsze — podział władzy. Poza tym, wsparcie tego rodzaju charakteryzuje się dość długim czasem realizacji. Zazwyczaj od momentu kontaktu do wejścia w ramy spółki mija od sześciu do dwunastu miesięcy.

Co więcej, pomoc dużego przedsiębiorstwa finalnie może okazać się mniej opłacalna, niż zaciągnięcie kredytu. Większość firm odnosi mylne wrażenie, że jest zupełnie odwrotnie. A przecież duży sukces i spore zyski mogą oznaczać, że akcje zostały sprzedane zbyt tanio.

Podsumowując wszystkie powyższe informacje, należy podkreślić raz jeszcze, że ze wsparcia udzielanego w ramach omawianego programu nie mogą skorzystać firmy dopiero rozpoczynające swoją działalność, a także takie, które nie wyróżniają się na tle konkurencji. By wyobrazić sobie jednak, jak efektowna może być tego rodzaju pomoc, wystarczy powiedzieć, że z formy finansowania venture capital skorzystały w przeszłości giganty takie, jak Facebook czy Google!