Windykacja należności – na czym polega?

W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z trudnościami finansowymi. W takiej sytuacji pożyczkobiorcy nie spłacają rat w terminie, a posiadacze mieszkań nie są w stanie opłacić na czas czynszu. Brak regularnych wpłat skutkuje jednak często zadłużeniem. Problem ten nie tylko potrafi być długotrwały i stresujący, ale także niezwykle kosztowny finansowo. W celu odzyskiwania należnych środków pieniężnych powstała windykacja należności. Czym ona jest i na czym dokładnie polega? Jakie są jej rodzaje? O czym warto pamiętać podczas walki z zadłużeniem?

Windykacja należności – czym ona jest?

Windykacja nierzadko bywa mylona z egzekucją komorniczą. Są to jednak dwa różne pojęcia. Egzekucję definiuje się jako proces szukania i zajęcia majątku dłużnika, takiego jak nieruchomości czy wynagrodzenie pracownicze. Przejęte przez komornika przedmioty i inne dobra finansowe są następnie poddawane licytacji w celu pokrycia długu. Terminem windykacji określa się zaś mediację pomiędzy zadłużonym a wierzycielem. Ma ona być środkiem motywującym do spłacenia należnych zobowiązań pieniężnych.

Windykacja należności – jakie są jej rodzaje?

Windykacja może przebiegać na różne sposoby. Wykonują ją zazwyczaj specjalnie powołane w tym celu firmy, które reprezentują wierzyciela. Warto zaznaczyć, że to, w jaki sposób zakończą się mediacje, zależy w dużej mierze od osoby zadłużonej. Tym samym dobrze jest być otwartym na komunikację i nie uciekać od problemu długów. Na podstawie decyzji dłużnika firmy mogą zastosować windykację miękką lub twardą. Różnią się one przede wszystkim kosztami oraz środkami zastosowanymi w celu zmotywowania do spłaty należności.

Windykacja miękka

Windykację miękką nazywa się również często postępowaniem polubownym. Terminem tym definiuje się próby zawarcia porozumienia między dłużnikiem a wierzycielem. Dzięki temu można ustalić dogodny system spłaty wymaganych należności, który będzie odpowiadał obu stronom. Postępowanie polubowne jest zdecydowanie najszybszą i najlepszą metodą rozwiązania problemu zadłużenia. Pozwala ono bowiem dłużnikowi na uniknięcie procesu sądowego oraz związanych z nim ogromnych kosztów finansowych.

Windykacja twarda

Windykacją twardą określa się postępowanie sądowe. Ten typ działania stosuje się zazwyczaj wtedy, gdy z dłużnikiem nie można nawiązać kontaktu, a także wtedy, gdy nie udało się osiągnąć żadnego porozumienia. W takich sytuacjach firmy windykacyjne korzystają z pomocy sądu, który po usłyszeniu argumentów obu stron może wydać nakaz zwrotu wymaganych należności.

Gdy decyzja zostanie zaopatrzona w klauzulę wykonalności, rozpoczyna się egzekucja komornicza. W przypadku, gdy dłużnik nie posiada żadnych dóbr i środków pieniężnych, dzięki którym mógłby spłacić zadłużenie, następuje umorzenie egzekucji. Następnym krokiem są zwykle kolejne próby zawarcia porozumienia w celu redukcji długu lub odzyskania przynajmniej jego części.

Windykacja należności – o czym warto pamiętać?

Podczas postępowania windykacyjnego warto pamiętać o tym, że dłużnikowi przysługują określone prawa. Firmy działające w imieniu wierzyciela mają zaś obowiązek działać legalnie bez naruszania jakichkolwiek przepisów. Oznacza to, że osoba zadłużona nie może być nękana telefonicznie, bezustannie nachodzona w mieszkaniu czy zmuszana do wyjawienia posiadanego majątku.

Firmom windykacyjnym nie wolno również stosować gróźb, zastraszać dłużnika czy udzielać mu mylnych informacji. Dłużnik ma w takich przypadkach prawo do złożenia formalnej skargi w siedzibie instytucji lub powiadomienia policji bądź prokuratury o popełnionym przestępstwie. Może także odmówić prowadzenia negocjacji z daną firmą windykacyjną.

Osoba zadłużona powinna jednak pamiętać o tym, aby zawsze starać się dążyć do ugody. Nie powinna również unikać przedstawicieli firm windykacyjnych. Dzięki temu będzie mieć szansę na porozumienie z wierzycielem oraz lepiej poradzi sobie z wszelkimi trudnościami.

Windykacja – podsumowanie

Postępowanie w sprawie odzyskania należnych środków pieniężnych zdecydowanie nie należy do przyjemnych doświadczeń. Warto jednak znać swoje prawa oraz jak najczęściej wybierać windykację miękką. Dzięki temu problem zadłużenia zostanie szybciej rozwiązany.