Urlop okolicznościowy – zasady udzielania

Urlop okolicznościowy to gwarantowane przepisami prawa dni wolne dla pracownika, który znajduje się w szczególnej sytuacji życiowej.

Dni wolne od pracy w ramach urlopu okolicznościowego udzielane są w wyjątkowych sytuacjach życiowych na wniosek samego pracownika.

Z jakiego powodu i na jakiej podstawie udziela się urlopu okolicznościowego?

Urlop jest udzielany na podstawie przepisów ujętych w rozporządzeniu Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej (nazwa ministerstwa obowiązująca do roku 1999). W § 15 wspomnianego powyżej rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz sposobu udzielania pracownikom zwolnień od pracy, czytamy, że pracownik ma prawo do urlopu odpłatnego ze względu na ważne wydarzenia w życiu osobistym. Chodzi tutaj o szczególne wydarzenia takie jak: ślub, narodziny dziecka lub pogrzeb bliskiej osoby czy inne wyjątkowe okoliczności.

W jaki sposób można uzyskać tego typu urlop?

Pracownik jest zobowiązany do tego, aby wystosować pisemną prośbę do pracodawcy w celu uzyskania urlopu. I należy to zrobić z wyprzedzeniem. Wyjątkiem są nagłe przypadki losowe. W takiej sytuacji należy to zrobić najpóźniej w dniu, w którym pracownik chce mieć dzień wolny od pracy. Jeśli jest to sprawa dotycząca pogrzebu bliskiej osoby, to wtedy pracownik ma obowiązek przedstawić stosowny dokument – akt zgonu, aby potwierdzić konieczność uzyskania urlopu okolicznościowego. Wyjątkiem, kiedy nie ma obowiązku przedstawiania właściwych dokumentów są dni przeznaczone na opiekę.

Urlop okolicznościowy – kiedy można się ubiegać i na jaki długi czas jest przyznawany?

Okres i powody, dla których udziela się urlopu okolicznościowego:

  • 2 dni wolne od pracy w przypadku ślubu lub urodzenia się dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma, albo macochy
  • 1 dzień wolny od pracy w przypadku ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka lub innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub osoby będącej pod bezpośrednią opieką osoby zatrudnionej
  • 2 dni urlopu w ramach opieki nad dzieckiem. Jednakże dziecko nie może mieć więcej niż 14 lat. Wolę uzyskania urlopu należy zgłosić pracodawcy wcześniej.

Inne okoliczności – kiedy jeszcze przysługuje urlop okolicznościowy?

Uzyskanie dnia wolnego z okazji ślubu lub pogrzebu nie musi oznaczać, że dzień wolny przypadnie właśnie na dzień ślubu. Może to być dzień poprzedzający wydarzenie, ale okoliczność musi być związana ze ślubem. Podobnie jest z pogrzebem bliskiej osoby.

Kiedy urlop okolicznościowy ulega zamianie na urlop wypoczynkowy bezpłatny?

Dzieje się tak w przypadku, kiedy pracownik uzyskał zgodę na urlop okolicznościowy na przykład z powodu ślubu, ale samo zdarzenie nie doszło do skutku. Wtedy urlop zostaje przekwalifikowany na bezpłatny dzień wolny od pracy.

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Wynagrodzenie za dni przypadające na urlop okolicznościowy obliczane jest identycznie jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. 

WAŻNE:Niewykorzystany urlop okolicznościowy nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy. Oznacza to, że w każdym kolejnym roku pracownik może wykorzystać taką samą ilość dni wolnych od pracy z tytułu urlopu okolicznościowego.

Comments (1)
Add Comment
  • Malwina Jeziorska

    5