Wszystko dla biznesu

Progi podatkowe

Przepisy podatkowe zmieniają się dynamicznie. Rozliczając swój PIT, trzeba więc być na bieżąco z najnowszymi ustaleniami. Dotyczy to przede wszystkim osób korzystających z rozliczenia na zasadach ogólnych. W tym przypadku obowiązują dwa progi podatkowe. Ile wynoszą one w 2020 roku?

Jakie progi podatkowe obowiązują w 2020 roku?

Według nowych zasad wysokość progów podatkowych uległa zmianie. Wynika to z faktu, że obniżono stawkę podatku dochodowego dla pierwszego progu. Dotyczy to dochodów uzyskanych po 1 stycznia 2020 roku.

Nowe stawki wynoszą teraz:

  • 17% – pierwszy próg;
  • 32% – drugi próg.

Zgodnie z rozporządzeniem ustawodawcy, pierwszy próg obowiązuje tylko tych podatników, których roczne dochody nie przekroczyły 85 528 złotych. Przy wyższych zarobkach zaczyna obowiązywać drugi próg podatkowy.

Jak rozlicza się drugi próg podatkowy?

Warto wiedzieć, że drugi próg podatkowy dotyczy tylko nadwyżki dochodów, czyli jedynie kwoty powyżej 85 528 złotych. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś zarobił w ciągu roku 100 000 złotych, 32% podatku zapłaci jedynie od różnicy między limitem pierwszego progu a całkowitym dochodem. Dla pozostałych środków niezmiennie obowiązuje próg 17%.

Aby jednak uniknąć znacznie wyższego, niekorzystnego opodatkowania, w takiej sytuacji specjaliści od optymalizacji podatkowej doradzają zmianę sposobu rozliczenia na podatek liniowy. Rozliczenie na zasadach ogólnych nie zawsze jest bowiem opłacalne dla osób, które zarabiają więcej niż 86 000 złotych rocznie.

Jak wygląda rozliczenie według progów podatkowych ze współmałżonkiem?

Jeśli podatnik rozlicza się ze współmałżonkiem, wówczas obowiązują nieco inne zasady. Nie ma znaczenia fakt, że jedna z osób przekracza kwotę dochodów pierwszego progu. Dochody sumują się. Następnie dzieli się je przez dwa. Od uzyskanej stawki podatku można jeszcze odliczyć przysługujące ulgi. Należy jednak pamiętać, że powyższe ustalenia przestają obowiązywać, gdy strony rezygnują ze wspólnego rozliczania się. Wówczas podatek do zapłacenie wyliczany jest indywidualnie.

Progi podatkowe – co warto o nich wiedzieć?

Przy rozliczaniu się zgodnie z progami podatkowymi, bardzo ważne jest, aby prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania. Musimy obliczyć nie tylko wysokość dochodów, ale również koszty ich uzyskania oraz inne możliwe odliczenia. Warto także wziąć pod uwagę kwotę wolną od podatku.

Należy pamiętać także, że zgodnie z rozporządzeniami ustawodawcy, osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, mogą skorzystać ze specjalnej ulgi. Zerowy PIT dla młodych, bo o nim mowa, znosi obowiązek podatkowy dla tych, którzy nie przekroczyli progu pierwszego, czyli kwoty 85 528 złotych. Oznacza to, że jeśli ich roczny dochód był niższy, wówczas nie zapłacą żadnego podatku. Jeśli jednak był wyższy, obowiązujące oprocentowanie wyniesie 32%. Ulga ta nie obejmuje jednak podatników pracujących na podstawie umowy o dzieło, a także młodych przedsiębiorców.

Podatek liniowy a próg podatkowy — które rozwiązanie będzie lepsze?

Zgodnie z sugestiami specjalistów z dziedziny podatkowej, rozliczanie według progów podatkowych nie zawsze jest korzystne. Osoby, których dochody przekraczają wskazany limit, powinny rozważyć zmianę na podatek liniowy. Opłacanie podatku tą metodą polega na tym, że podatnik uiszcza go zawsze według tej samej stawki. Wynosi ona 19% bez względu na kwotę uzyskanych dochodów. Należy jedynie pamiętać, że przy tym sposobie składa się formularz PIT-36L, zamiast PIT-36.

Warto jednak wiedzieć, że dla rozliczenia według podatku liniowego nie można zastosować kwoty wolnej od podatku ani ulg podatkowych. Podobnie nie ma możliwości rozliczania się ze współmałżonkiem.

Przed wyborem, który sposób rozliczenia będzie dla nas najkorzystniejszy, warto jednak dokonać szczegółowych obliczeń, które wskażą nam najlepszą opcję.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More