Wszystko dla biznesu

Księgowość online – czy warto z niej korzystać?

Z każdym rokiem przepisy podatkowe ulegają nieustannym zmianom. Treść ustaw jest coraz częściej skomplikowana i niezrozumiała dla przedsiębiorców. Właśnie dlatego większość z nich posiłkuje się wsparciem profesjonalnych firm księgowych. Jednak, obok tradycyjnej usługi – twarzą w twarz – dużą popularnością cieszy się tak zwana księgowość online. Na czym ona polega i czy warto z niej skorzystać?

Księgowość tradycyjna czy online?

Prowadząc własną firmę, trzeba pamiętać o bardzo wielu sprawach. Oprócz podstawowej działalności nie mniej ważnym aspektem jest księgowość. Niestety właścicielom firm często brakuje czasu oraz umiejętności, aby wszystkim zająć się samodzielnie. Co więcej, zatrudnienie specjalisty lub podpisanie umowy z firmą zewnętrzną to rozwiązania często kosztowne i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Na szczęście coraz prężniej rozwija się księgowość online. Czy jest  ona w stanie zastąpić tradycyjną usługę?

Raczej nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że właściwie prowadzona księgowość to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Bez niej trudno byłoby rozeznać się w finansach firmy. Jest ona również bardzo ważna ze względu na to, że pozwala uporządkować wszystkie sprawy związane z Urzędem Skarbowym, podatki, wymagane dokumenty czy inne obowiązki, które nakłada na nas fiskus.

Większość przedsiębiorców zatrudnia więc swojego księgowego albo korzysta z usług firmy zewnętrznej. Jednak z wielu względów nie dla wszystkich jest to najlepsze rozwiązanie. Alternatywą dla tradycyjnej księgowości jest księgowość online.

Co to jest księgowość online?

Jest to zespół narzędzi, które pozwalają na samodzielnie porządkowanie i zarządzanie finansami firmy. Wyróżnia je to, że stanowią kompletny i spójny zestaw, który nie wymaga korzystania z wielu różnych, odrębnych programów.

Księgowość online oparta jest na modelu SaaS (skrót ten oznacza z języka angielskiego – Software as a Service). To rozwiązanie polega na tym, że usługę tę można wykupić w formie abonamentu, przez Internet. Ogromną zaletą takiej księgowości jest to, że oprócz przydatnych programów, mamy do dyspozycji również wsparcie ekspertów, nie tylko z zakresu księgowości, ale również prawa pracy oraz ubezpieczeń.

Kto może skorzystać z księgowości online?

Księgowość online cieszy się największą popularnością w małych lub średnich przedsiębiorstwach, które rozliczają się metodą ryczałtową lub przy użyciu Księgi Przychodów i Rozchodów. Dotyczy to także jednoosobowych działalności, których prowadzenie nie wymaga zbyt wielu skomplikowanych procesów finansowych. Dla tych, które opierają się na nieskomplikowanych i powtarzalnych czynnościach.

Warto przy tym wiedzieć, że systemy księgowości online oferują pakiet różnych pomocnych programów, takich jak:

  • oprogramowanie do fakturowania;
  • program do prowadzenia magazynu;
  • narzędzia do księgowości VAT i PIT;
  • CRM;
  • programy do zarządzania kadrami i płacami;
  • narzędzia do porządkowania środków trwałych;
  • aplikacje do analizowania działań firmy.

Większość systemów księgowych pozwala jednocześnie na łączenie ich pracy z popularnymi narzędziami, takimi jak Google Calendar czy z bankowością online.

Bezpieczeństwo księgowości online i zgodność z aktualnymi przepisami prawa

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest również to, że, działając w sieci, na bieżąco się ono aktualizuje. Dzięki temu nie musimy śledzić nowych przepisów i wprowadzanych przez ustawodawcę zmian, ponieważ oprogramowanie jest regularnie odświeżane. Na uwagę zasługuje także jego cena. Jest ona znacząco niższa niż korzystanie z usług biura księgowego, nie mówiąc już o zatrudnieniu specjalisty.

Za korzystaniem z księgowości online przemawia również to, że jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne. Firmy, które udostępniają narzędzia finansowe, zadbają jednocześnie o bezpieczeństwo naszych danych. Są one nie tylko chronione przed dostępem osób niepożądanych, ale również przed utratą informacji. Na bieżąco tworzy się kopie zapasowe, aby zgromadzone zasoby były w pełni bezpieczne.

Mniejsze przedsiębiorstwa oraz jednoosobowe działalności gospodarcze z powodzeniem mogą przestawić się na księgowość online. Jest to rozwiązanie wygodne, przystępne cenowo, a przy tym proponowane narzędzia i oprogramowanie są naprawdę dobrej jakości.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More