Wszystko dla biznesu

Ulga na internet – ważne informacje

Zeznania roczne, to przymus, od którego żaden z polskich podatników nie może uciec. Na szczęście wielu z nich może skorzystać wówczas z szeregu bonifikat, które finalnie są dla nich bardzo opłacalne. Tak zwana ulga za Internet, to rodzaj upustu, który od dochodu odliczyć można właśnie w zeznaniu rocznym.

Przekonaj się zatem, kiedy i w jakich sytuacjach możesz z niej skorzystać oraz jak wykazać ją w rozliczeniu.

Ulga na Internet — kto może z niej skorzystać?

Jak wiadomo, Internet to dość specyficzny rodzaj usługi. Odliczenie jego kosztów w zeznaniu rocznym może nastąpić wyłącznie w dwóch następujących po sobie latach. Dodatkowo spełniony musi być też warunek wcześniejszego niekorzystania z opisywanej ulgi.

W dużym skrócie lista podatników, którzy w swoim zeznaniu za rok 2019 mogą skorzystać z ulgi na Internet, przedstawia się następująco: są to osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z tego rodzaju ulgi lub są to osoby, które po raz pierwszy z ulgi skorzystały dopiero przy rozliczaniu zeznania rocznego za rok 2018.

Ulga na Internet — limity i formularze

Poza tym ulga za Internet ma też inne ograniczenia. Podatnicy, którzy chcą z niej skorzystać, muszą wiedzieć, że ma ona pewne limity. Maksymalna kwota możliwa do odliczenia od dochodu wynosi tu bowiem 760 zł na osobę. Przy czym suma ta dotyczy oczywiście jednego podatnika. Co więcej, z ulgi tego typu mogą skorzystać osoby rozliczający swoje dochody wyłącznie za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Oprócz podstawowego zeznania trzeba wypełnić dodatkowo załącznik PIT/O.

A jak ulgę za Internet rozpatruje się w kontekście wspólnoty majątkowej małżonków? Otóż jeśli w sytuacji, gdy małżonków łączy wspólnota majątkowa, a do tej pory tylko jedna osoba korzystała z ulgi, drugi małżonek ma prawo do własnego jej odliczenia. Należy mieć tu jednak na uwadze fakt, iż w takim przypadku na fakturze powinny znajdować się dane konkretnego człowieka, tak, by fiskus nie miał wątpliwości, że to właśnie on jest płatnikiem.

Jak udokumentować wydatki poniesione na Internet?

To oczywiste, że aby ulga została przyznana, każdy podatnik musi udowodnić, że poniósł w związku z korzystaniem Internetu koszty, a następnie je opłacił. Jako najpewniejszy i najbezpieczniejszy dowód traktuje się tutaj oczywiście fakturę, choć nie jest to dokument konieczny. Może być to również inne pismo. Musi one w swej treści posiadać dane identyfikujące sprzedawcę i nabywcę, kwotę zapłaty i rodzaj usługi.

Co ważne, należy mieć na uwadze fakt, że ulga za Internet odnosi się jedynie do opłat, które faktycznie dany podatnik poniósł. Jeśli dokonał płatności przelewem, musi posiadać jego potwierdzenie. Najlepiej takie, którego treść jasno wskazuje, czego dotyczyła dana transakcja — w tym celu można odpowiednio zatytułować przelew. Kiedy jednak opłata wniesie  za pomocą gotówki, warto by zachował potwierdzenie wpłaty.

Czy ulga za Internet obowiązuje poza miejscem zamieszkania?

Istotne jest również to, że prawo wskazanej ulgi nie przysługuje wyłącznie podatnikom, którzy korzystają z Internetu w miejscu zamieszkania. Ulga za Internet naliczana jest także w przypadku korzystania z sieci w telefonie komórkowym. Na stosowne odliczenie mogą liczyć także użytkownicy modemu podłączonego do laptopa.

Jak widać, choć jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe i ograniczone w kilku kwestiach, z pewnością warto z niego skorzystać. Pamiętajmy zatem, by comiesięczne dowody wpłaty za korzystanie z sieci przechowywać w bezpiecznym miejscu. Jeśli nie będziemy mogli ich wskazać, może się okazać, że do odliczenia nie dojdzie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More