Wszystko dla biznesu

Urlop bezpłatny – na jakich zasadach?

Pracownik ma prawo do skorzystania z urlopu bezpłatnego. W tym czasie nie jest on zobowiązany do świadczenia pracy. W konsekwencji nie ma także prawa do wynagrodzenia. Warto także zauważyć, że urlopu bezpłatnego nie zalicza się do okresu pracy, który pozwala na uprawnienia pracownicze. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest także to, że zawieszeniu ulegają wtedy prawa i obowiązki zatrudnionego, a także pracodawcy. W związku z tym osoba taka nie zachowuje prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, a więc do zasiłku opiekuńczego, czy też chorobowego. W przypadku urlopu bezpłatnego, który trwa krócej niż rok, nie dochodzi do ograniczenia uprawnień pracownika związanych z urlopem wypoczynkowym.

Prawo pracownika po wykorzystaniu urlopu bezpłatnego

Gdy pracownik wykorzysta urlop bezpłatny, wraca do pracy. Pracodawca nie może wtedy odmówić ponownego przyjęcia takiej osoby. Natomiast, gdy zatrudniony nie zgłosi się do firmy po upływie określonego czasu, może dojść do zwolnienia bez zachowania okresu wypowiedzenia. Podstawą rozwiązania umowy o pracę będzie w tej sytuacji ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika.

Jedynie w przypadku ogłoszenia całkowitej likwidacji lub upadłości przedsiębiorstwa osoba na urlopie bezpłatnym może zostać zwolniona.

Urlop bezpłatny – podstawowe rodzaje

Urlop bezpłatny może mieć charakter obowiązkowy lub nieobowiązkowy. Pierwsze rozwiązanie ma miejsce, gdy pracownik został powołany do wykonywania obowiązków służbowych na skutek wyboru w związkach zawodowych. Natomiast nieobowiązkowy urlop bezpłatny następuje w wyniku prośby pracownika, który chce skorzystać z takiej formy. Warto podkreślić fakt, że pracodawca może wyrazić zgodę na takie rozwiązanie lub wręcz przeciwnie.

Każda osoba, która zdecyduje się na alternatywę w formie urlopu bezpłatnego, ma prawo do powrotu do pracy po zasłużonym odpoczynku. Istotne jest to, że osoba może wrócić na stanowisko równorzędne, jeśli chodzi o wynagrodzenie. Gdy pracownik nie stawi się do pracy, dochodzi do wygaśnięcia umowy. Wyjątkiem jest niezgłoszenie się pracownika wynikające z przyczyn od niego niezależnych. Ważne jest także to, że obowiązkowy urlop bezpłatny wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Co to jest szczególny urlop bezpłatny?

Wyróżnia się jeszcze jeden rodzaj takiego urlopu, a mianowicie szczególny urlop bezpłatny. Takie rozwiązanie udzielane jest na czas wykonywania pracy w innej firmie. W tym przypadku pracownik udziela zgody na taką przerwę w pracy na czas świadczenia zadań u innego pracodawcy. Określone oświadczenie składa się w formie pisemnej.

Jak długo może trwać urlop bezpłatny?

Przepisy nie regulują długości trwania okresu urlopu bezpłatnego. Nie ma w tym przypadku żadnej górnej granicy. Biorąc pod uwagę powyższe, może on trwać kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Przepisy jednak wskazują, że przy udzieleniu urlopu bezpłatnego na okres dłuższy niż 3 miesiące istnieje możliwość odwołania zatrudnionego z urlopu, jeśli istnieją ważne przesłanki ku takiemu rozwiązaniu. Jednakże w zawieranym porozumieniu musi pojawić się takie zastrzeżenie. W przeciwnej sytuacji nie ma możliwości odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego bez jego zgody. Na taki stan rzeczy nie mają także wpływu ważne przyczyny uzasadniające odwołanie.

Jak złożyć wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego?

Podstawą do udzielenia urlopu bezpłatnego jest pisemny wniosek pracownika. Istotne jest także to, że pracodawca nie ma prawa do zmuszenia zatrudnionego do złożenia podania o urlop bezpłatny. Co więcej, składając dokument, pracownik nie ma obowiązku podawania przyczyny swojej decyzji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More