Wszystko dla biznesu

Ważne terminy dla przedsiębiorcy, o których musi pamiętać!

Życie biznesowe jest determinowane wieloma datami, o których trzeba pamiętać. Jest to nieodzowna część życia człowieka, który pragnie spełniać się jako przedsiębiorca. Ważne terminy dla przedsiębiorcy dotyczą np. zapłaty składek ZUS, czy też podatków do urzędu skarbowego. Jednakże to nie wszystkie obowiązki, które dotyczą biznesmena. Poniżej przedstawiamy najważniejsze daty, o których musi pamiętać osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Jakie są ważne terminy dla przedsiębiorcy dotyczące składek ZUS?

Zasadniczym obowiązkiem przedsiębiorcy jest regulowanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Płatność regulowana jest w postaci jednego przelewu na indywidualny numer składkowy w ZUS. Płatnik zobowiązany jest do przekazania wówczas deklaracji rozliczeniowej, imiennych raportów i składek za określony miesiąc do 10 dnia następnego miesiąca. Określona data dotyczy wyłącznie osób fizycznych, które opłacają składkę za siebie.

Jeżeli chodzi o jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, to wówczas ważnym terminem jest data do 5 dnia następnego miesiąca. Pozostali płatnicy regulują składki ZUS do 15 dnia kolejnego miesiąca.

Podkreślić należy także fakt, że gdy ostateczny termin zbiega się w czasie ze świętem, sobotą lub niedzielą to za końcowy termin uznaje się kolejny dzień roboczy.

Zaliczka na podatek dochodowy

Inne istotne terminy dotyczą zaliczki na podatek dochodowy do urzędu skarbowego. W sytuacji, gdy podatnik korzysta z opcji miesięcznego rozliczania, przy przelewie uwzględnia 20 dzień miesiąca, który następuje po miesiącu, za który są wpłacane składki. Przedsiębiorca może także regulować je z częstotliwością kwartalną. Wówczas musi pamiętać, że płatność reguluje się do dnia 20 następnego kwartału po kwartale, za który wpłacane są składki.

Jak to wygląda w przypadku zeznań rocznych? 

Zasadniczym obowiązkiem osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest składanie zeznań rocznych. Terminy przedsiębiorcy w tym przypadku wskazują, że do 15 lutego składa się PIT-28 i PIT-16A.

Inną ważną datą jest 30 kwietnia, który obowiązuje w odniesieniu do deklaracji PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39. Składając określone formularze, pamiętamy o załącznikach.

Terminy dotyczące deklaracji VAT

Przedsiębiorcy, którzy są vatowcami co miesiąc lub co kwartał składają deklarację VAT. W związku z tym tutaj także trzeba wskazać pewne terminy. I tak do dnia 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym się rozliczają, składa się deklaracje przy rozliczaniu miesięcznym. Natomiast do dnia 25 kwartału występującego po kwartale, za który się rozliczają w sytuacji wyboru kwartalnego sposobu płatności. 

Inwentaryzacja, czyli spis z natury

Obowiązki, które dotyczą przedsiębiorcy to również inwentaryzacja, czyli spis z natury. Działanie to sporządza się na dzień 31 grudnia, nawet w sytuacji, gdy jest on zerowy. Podkreślić należy fakt, że przedsiębiorcy, którzy przygotowali spis na koniec roku, nie muszą jeszcze raz przygotowywać go na dzień 1 stycznia kolejnego roku.

Zeznanie środowiskowe

Przytaczając terminy obowiązujące przedsiębiorcę, nie należy zapominać o zeznaniu środowiskowym. Przygotowanie dokumentu następuje do dnia 31 marca. Zauważyć należy, że wskazany obowiązek dotyczy wszystkich, którzy mają wpływ na przyrodę. Przykładem jest użytkowanie samochodu.

Terminy dotyczące zmiany formy opodatkowania

Biznesmen może zdecydować się na modyfikację formy opodatkowania. Od roku 2019 zmiany tej można dokonywać z uwzględnieniem dwóch terminów. W odniesieniu do karty podatkowej uwzględnia się dzień 20 stycznia.

Gdy zmiana dotyczy pozostałych trzech form opodatkowania, bierze się pod uwagę 20 dzień miesiąca następujący po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym. Może to nastąpić do końca roku podatkowego, gdy przychód zrealizowano w grudniu tego roku podatkowego.

Pity pracowników

Ważne jest to, że od 2019 roku zmienił się sposób przesyłania informacji dotyczącej dochodów uzyskanych w poprzednim roku. Deklaracje PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A, a ponadto PIT-R przekazuje się do urzędu skarbowego do 31 stycznia następnego roku za rok, którego one dotyczą.

Natomiast data dotycząca dostarczania informacji pracownikowi nie ulega zmianie, nadal jest to ostatni dzień lutego.

1 komentarz
  1. Malwina Jeziorska mówi

    5

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More