Wszystko dla biznesu

Split Payment – pigułka najważniejszych informacji

Split Payment (Mechanizm Podzielonej Płatności – MPP) jest systemem, którego podstawowym celem jest ochrona przeciwko oszustwom podatkowym. Zasadnicze założenie polega na zabezpieczeniu przed biznesmenami, którzy dążą do wyłudzeń VAT. Ponadto, celem jest zwiększenie dochodów budżetu państwa. Płatność dokonywana drogą elektroniczną będzie w tym przypadku przeprowadzana przez podział kwoty brutto na dwa strumienie, czyli kwotę netto i podatek VAT. Pierwszy element zasila konto sprzedawcy, natomiast drugą część przekazuje się na rachunek bankowy przedsiębiorcy, który określany jest mianem rachunku VAT.

Split Payment informacje, które warto znać

Stosowanie mechanizmu Split Payment wymaga konieczności obecności rachunku VAT. Każda osoba, która jest podatnikiem VAT, posiada w banku rachunek bankowy VAT. Podkreślić należy fakt, że jest to rozwiązanie, z którego nie można korzystać w sposób swobodny. Środki finansowe dostępne na rachunku są naszą własnością, jednakże dostęp do dysponowania nimi jest niestety ograniczony. Jest to miejsce, do którego trafia pewna część środków po podziale kwoty na dwa strumienie.

Istotne jest to, że rachunek bankowy VAT jest alternatywą wydzieloną przez bank w ramach prowadzonego rachunku podstawowego przedsiębiorcy. Co więcej, w sytuacji, w której biznesmen ma więcej rachunków rozliczeniowych wymaga się, żeby każdy z nich miał otwarty rachunek VAT. Wskazane konta mogą być również oprocentowane.

Środkami znajdującymi się na rachunku VAT dysponuje się przez przeznaczenie ich na zapłatę zobowiązań podatkowych do urzędu skarbowego. Innym działaniem jest zapłata fragmentu kwoty VAT za fakturę kosztową. Pieniądze przelewa się również na zwykły rachunek podatnika. Jednakże może to się odbywać wyłącznie na wniosek do naczelnika urzędu skarbowego.

W jaki sposób działa mechanizm podzielonej płatności?

W przypadku Split Payment przedsiębiorca nie może swobodnie zarządzać pieniędzmi, które znajdują się na rachunku bankowym VAT. Przelew może odbywać się tylko na jego wniosek. We wskazanym piśmie trzeba określić wysokość środków, jaka ma zostać przelana na rachunek rozliczeniowy biznesmena. Kolejnym krokiem jest ustosunkowanie się do podania naczelnika urzędu skarbowego, który ma 60 dni na rozpatrzenie wskazanego wniosku.

Ustawa dotycząca mechanizmu Split Payment weszła w życie z dniem 1 lipca 2018 roku. Od tego dni stosowanie prezentowanego rozwiązania ma formę dobrowolną. Jednakże zachęca się przedsiębiorców do korzystania z tej alternatywy. Czynnikiem wpływającym na decyzję biznesmenów jest złagodzenie ewentualnych sankcji urzędu skarbowego. Podkreślić należy fakt, że używanie mechanizmu jest uzależnione od nabywcy, natomiast sprzedawca musi taką formę zaakceptować.

Od kiedy i dla kogo system Split Payment jest obowiązkowy?

Split Payment staje się obowiązkowym działaniem dla przedsiębiorców od dnia 1 listopada 2019 roku. Zobowiązanie do używania rozwiązania określanego mianem Split Payment następuje, gdy łącznie spełni się cztery warunki. Pierwszym mówi o tym, że obowiązek podatkowy, świadczenie usług lub dostawa produktów i data wystawienia faktury musi nastąpić po 31 października 2019 roku. Co więcej, wartość transakcji musi osiągać wartość równą lub wyższą niż 15 tysięcy złotych. Koniecznym warunkiem jest także to, żeby przynajmniej jedna pozycja faktury znalazła odzwierciedlenie w załączniku 15 znowelizowanej ustawy o VAT. Ostatni element dotyczy tego, że niezbędne jest to, żeby zarówno sprzedawca, jak i odbiorca byli podatnikami.

Przytaczając najważniejsze informacje dotyczące Split Payment, trzeba wskazać, że w przypadku gdy rozliczenie będzie miało formę kompensaty, wskazany system nie będzie miał zastosowania. Biorąc pod uwagę powyższe, gdy dysponujemy fakturą sprzedażową rozliczaną za pośrednictwem kompensaty, nie ma zobowiązania do uwzględnienia mechanizmu podzielonej płatności.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More