Wszystko dla biznesu

Zasady rachunkowości w pełnej księgowości

Każdy podmiot gospodarczy musi ewidencjonować zdarzenia gospodarcze, które mają miejsce w toku prowadzonej działalności. Sposób rejestrowania uzależniony jest w dużym zakresie od formy prawnej, a także rocznego przychodu. Istnieją dwie możliwości, a mianowicie księgowość pełna i uproszczona. Księgi rachunkowe są obowiązkiem spółek prawa handlowego. Natomiast osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych, a także partnerskie muszą przekroczyć określony limit przychodów. Każde przedsiębiorstwo, które rozlicza się z uwzględnieniem ksiąg handlowych, musi zapoznać się z obowiązującymi zasadami rachunkowości i bezwzględnie się do nich dostosować. Jakie więc są podstawowe zasady rachunkowości?

Kilka słów o zasadach rachunkowości

Zasady rachunkowości to procedury, normy i uwarunkowania, które należy zastosować w praktyce gospodarczej. Pozwalają one na dostarczenie rzetelnych, użytecznych, a co najważniejsze pełnych danych o sytuacji majątkowej i finansowej organizacji.

Jakie wyróżnia się zasady rachunkowości – podstawowe grupy?

Rachunkowość w pełnej księgowości prowadzi się z uwzględnieniem zasad uniwersalnych, nadrzędnych i podrzędnych. Pierwsze wykorzystywane są powszechnie w każdym kraju, niezależnie od ustroju politycznego, czy też systemu gospodarczego. Drugie i trzecie mają odniesienie do praktyki gospodarczej określonego państwie. Wpływ na nią mają Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.

Uniwersalne zasady rachunkowości i ich charakterystyka

Pełna księgowości prowadzona jest z zastosowaniem uniwersalności. Wymienia się tutaj zasadę podwójnego zapisu każdego zdarzenia gospodarczego i periodyzacji, a więc okresowych sprawozdań finansowych.

Dwustronny zapis związany jest z metodą bilansową, która wskazuje, że majątek organizacji powinien być rozpatrywany przez pryzmat form jego występowania, a także źródeł finansowania.

Okresowość sprawozdań finansowych wynika z podziału działalności gospodarczej na stałe odcinki, na przykład kwartał, rok. Określa się je mianem okresów obrachunkowych, obliczeniowych, czy też sprawozdawczych. Operacje gospodarcze systematycznie ujmuje się w dzienniku z zachowaniem chronologii. Na zakończenie okresu sporządza się właściwe sprawozdania.

Co warto wiedzieć na temat nadrzędnych zasad rachunkowości?

Nadrzędne zasady rachunkowości zawarte są w ustawie o rachunkowości. Dzięki temu możliwe staje się dostosowanie polskich norm prawnych do rozwiązań międzynarodowych, przede wszystkim tych, które obowiązują na obszarze Unii Europejskiej.

Na liście nadrzędnych wymienia się zasadę prawdziwego i rzetelnego obrazu, kontynuacji działania, memoriałową, współmierności, ciągłości, istotności, ostrożności, a ponadto przewagi treści nad formą.

Warto podkreślić, że pełna rachunkowości musi prezentować rzeczywisty i wiarygodny obraz stanu majątkowego jednostki. Jest to możliwe do osiągnięcia przez odpowiednie księgowanie operacji gospodarczych. Zakłada się także, że organizacja będzie kontynuowała działalność w przyszłości. Zdarzenia gospodarcze w księgach handlowych ujmuje się w chwili ich zaistnienia, a nie zgodnie z datą zapłaty. Współmierność łączy się z zasadą memoriałową i wskazuje, że koszty wpływające na przychody uwzględnia się w tym samym okresie, co wpływy. Ciągłość działania zobowiązuje podmiot gospodarczy do systematycznego stosowania przyjętych rozwiązań, co pozwala na dokonanie porównywalności danych. W przypadku pełnej księgowości musi istnieć możliwość wyodrębnienia operacji gospodarczych, które mają zasadnicze znaczenie do oceny sytuacji firmy. Zachowuje się także ostrożność przy wycenie składników majątkowych jednostki gospodarczej. Ostatnia zasada rachunkowości obliguje do prezentowania treści zgodnie z rzeczywistością.

Informacje dotyczące podrzędnych zasad rachunkowości

Wskazać należy, że podrzędne zasady rachunkowości wynikają z nadrzędnych. Są to czynniki, które wywierają bezpośredni wpływ na ostateczny rezultat i jakość sprawozdań finansowych. Zalicza się tutaj między innymi zasadę terminowości, kompletności, porównywalności opracowań, zrozumiałości, a także bezstronności.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More