Wszystko dla biznesu

Amortyzacja środków trwałych

Amortyzacja środków trwałych to ważny i jednocześnie nieco skomplikowany proces. Szczególnie dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem.

Przeczytaj nasz artykuł i poszerz swoją wiedzę odnośnie tematu jakim jest amortyzacja środków trwałych.

Czym jest amortyzacja ŚT?

Amortyzacja środków trwałych to inaczej mówiąc zużycie składników majątku firmy poprzez tak zwane odpisy amortyzacyjne. Odpisy dokonywane są drogą systematycznego i zaplanowanego rozłożenia wartości środków trwałych na ustalony okres amortyzacji.  

Środki trwałe – definicja

Z definicji środkami trwałymi nazywane są rzeczowe składniki majątku, których przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok. Środki te muszą być kompletne, zdatne do użytku i wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a także oddane do użytkowania na podstawie umowy najmu lub dzierżawy. Do środków trwałych należą:

  • budowle
  • budynki i lokale będące odrębną własnością
  • maszyny, urządzenia, środki transportu i inne przedmioty

Amortyzacja środków trwałych metodą liniową

Amortyzacja środków trwałych przy użyciu metody liniowej polega na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych, które ustala się od wartości początkowej środków trwałych, z zastosowaniem rocznej stawki określonej w wykazie stawek amortyzacyjnych. Wartość ustalonego rocznego odpisu jest kwotą stałą przez cały okres amortyzacji.

Ważne: Od 2018 roku obowiązuje nowa Klasyfikacja Środków Trwałych. W nowej klasyfikacji dokonano zmian numeracji nazewnictwa niektórych grup środków trwałych. W związku z tym przedsiębiorcy musieli uaktualnić (dostosować nazewnictwo i numerację) swoją dokumentację dotyczącą amortyzacji środków trwałych w firmie.

Amortyzacja środków trwałych metodą przyspieszoną

Amortyzacja środków trwałych metodą przyspieszoną polega na podwyższeniu standardowej stawki amortyzacyjnej w stosunku do używanych środków trwałych. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT za środki trwałe używane uznawane są środki trwałe, które przed nabyciem oraz pierwszym wprowadzeniem do ewidencji, były wykorzystywane przez okres minimum sześciu miesięcy. Amortyzacja środków trwałych metodą przyspieszoną dotyczy środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 KŚT a także środków transportu. Stosując tę metodę należy udowodnić, że amortyzowana rzecz (środek trwały) była używana przed zastosowaniem metody przyspieszonej.

W tym przypadku, stawka amortyzacyjna jest ustalana indywidualnie przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą.  Należy jednak pamiętać, że okres amortyzacji używanego środka trwałego, po raz pierwszy wprowadzonego do ewidencji przedsiębiorcy, nie może być krótszy niż:

  • okres amortyzacji dla środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych
  • okres amortyzacji musi trwać dwa lata, jeżeli wartość początkowa środka trwałego nie przekracza kwoty 25 000 złotych
  • okres amortyzacji nie może być krótszy niż 3 lata, jeżeli wartość początkowa środka trwałego jest wyższa od kwoty 25 000 złotych i nie przekracza kwoty 50 000 złotych
  • okres amortyzacji nie może być krótszy niż 5 lat – w pozostałych przypadkach
  •  okres amortyzacji nie może być krótszy niż   30 miesięcy dla środków transportu, w tym samochodów osobowych.

Przykłady:

  1. Jeśli przedsiębiorca dokona zakupu nowego samochodu, to podstawowa stawka liniowa to 20%, a okres amortyzacji wyniesie 5 lat.
  2. Jeśli będzie to samochód używany (oczywiście jeśli wpisuje się w definicję używanego środka trwałego), przedsiębiorca ma możliwość podniesienia amortyzacji do 40%, ale okres amortyzacji skraca się do okresu 2,5 roku.

Amortyzacja środków trwałych metodą degresywną

Amortyzacja środków trwałych metodą degresywną opiera się na założeniu, że wraz z upływem czasu użyteczność środka trwałego maleje. Metoda degresywna daje przedsiębiorcy możliwość dokonywania stosunkowo wysokich odpisów przez pierwszych kilka lat amortyzacji. Stosując tę metodę, również należy zastosować Klasyfikację Środków Trwałych, która, przy użyciu tej metody, jest zwiększana przez określony współczynnik. Istotne jest także to, że degresywnej metody amortyzacji nie można stosować w odniesieniu do środków trwałych zaliczonych do grup 1 i 2 Klasyfikacji Środków Trwałych oraz do grupy 3–6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, które nie są maszynami i urządzeniami. Metodę degresywną można stosować również dla środków transportu, ale z wyłączeniem samochodów osobowych.

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych

Z jednorazowej amortyzacji środków trwałych, w ramach pomocy de minimis mają możliwość skorzystania przedsiębiorcy, którzy właśnie rozpoczęli działalność gospodarczą w bieżącym roku podatkowym. Prawo do jednorazowej amortyzacji mają również mali podatnicy. Mogą oni dokonać odpisów amortyzacyjnych do wysokości limitu jednorazowej amortyzacji, stanowiącej kwotę 50 tysięcy euro. Amortyzacją jednorazową mogą zostać objęte jedynie środki trwałe zaliczane do grup 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych.

Co ważne, od 1 stycznia 2018 roku ustawodawca dokonał podniesienia limitu jednorazowej amortyzacji z 3500 złotych do 10 000 złotych. W związku z tym środki trwałe i wartości niematerialne i prawne o wartości poniżej 10 000 złotych przedsiębiorca ma prawo ująć bezpośrednio w kosztach, bez konieczności wprowadzania ich do ewidencji środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Jednocześnie, podatnicy mogą dokonywać jednorazowej amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych. Mowa tu o środkach trwałych, które zaliczane są do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, ale tylko w przypadku, kiedy wartość początkowa konkretnego środka trwałego nie przekracza kwoty 100 000 złotych.

Ważne: Jednorazowej amortyzacji nie podlegają nieruchomości tj. budynki i budowle oraz środki transportu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More