Wszystko dla biznesu

Aniołowie biznesu jak źródło finansowania

Polskie startupy za źródło finansowania najczęściej obierają dotacje unijnefundusze capital albo po prostu — własne oszczędności. Start firmy i jej późniejszy rozwój nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Raczkujące przedsiębiorstwa bardzo często potrzebują też wsparcia inwestorów. Dlatego właśnie coraz częstszym rozwiązaniem, po które sięgają, są aniołowie biznesu.

Kim są aniołowie biznesu i na czym polega ich pomoc? Otóż są to prywatni, indywidualni inwestorzy, którzy jako biznesmeni i przedsiębiorcy są już bardzo doświadczeni. Posiadają odpowiedni kapitał i szukają okazji do zainwestowania pieniędzy. Skorzystanie z ich pomocy nie ogranicza się jednak wyłącznie do kwestii finansowych. Początkujący mogą liczyć na przekazanie ogromnej dawki wiedzy i doświadczenia. Dzięki współpracy z aniołem firma zyskuje zatem kapitał, wsparcie, ale też mnóstwo istotnych dla biznesu informacji.

W jaki sposób aniołowie biznesu inwestują swój kapitał?

Po pierwsze należy rozróżnić poszczególne formy inwestycji. Te dzielą się na samodzielnie i w grupach. Przy czym te drugie mają postać trzech różnych kombinacji. Inwestorzy mogą negocjować między sobą, inwestować poprzez syndykat albo wehikuł inwestycyjny. I choć dla niektórych forma samej inwestycji nie ma większego znaczenia, tak naprawdę jest ona bardzo ważna. Co istotne, każda ma jednak swoje wady i zalety. Poza tym aniołowie mogą wspomóc początkującą firmę bezpośrednio, a więc obejmując jej udziały, poprzez tak zwane finansowanie dłużne lub konwertowalne. Inną możliwością jest spółka celowa.

Uważa się, że jedną z najkorzystniejszych opcji pośród wymienionych powyżej jest SPV — spółka celowa. Tu wszystkie zaangażowane podmioty godzą się na wspólną strategię i cel. Tyczy się to zarówno momentu samych negocjacji, jak i późniejszego zaangażowania w losy danego startupu.

Z kolei syndykat, to, innymi słowy, podmiot, który zrzesza kilku aniołów, ale w formie nieposiadającej osobowości prawnej. Jemu również warto lepiej się przyjrzeć. Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do spółki celowej, takie rozwiązanie bazuje na jednym inwestorze głównym. To on w imieniu wszystkich pozostałych prowadzi rozmowy i negocjacje, a następnie reprezentuje cały syndykat. Wiele zależy oczywiście od tego, jakie zbuduje relacje z pozostałymi partnerami. Jeśli wyróżnia się na ich tle wiedzą i doświadczeniem, zazwyczaj to na jego barkach spoczywa największa odpowiedzialność. Kiedy jednak każda ze stron chce mieć własne zdanie, może się zdarzyć, że rozmowy i dojście do konsensusu będzie się przedłużać.

Aniołowie biznesu, a polski rynek

Trzeba podkreślić jedno — aniołowie biznesu, to świetna forma finansowania dla początkujących startupów, które nie zdążyły zaznajomić się jeszcze z zasadami obowiązującymi na rynku. Niewątpliwym plusem jest również zaangażowanie firmy, która ma już wyrobioną markę. W ten sposób dochodzi do automatycznej reklamy początkującego przedsiębiorstwa. W końcu zaraz po wiadomości tym, że konkretna i popularna marka wsparła dany projekt — większość ludzi skupia na nim uwagę.

Co więcej, aniołowie biznesu nie zawsze wspierają młode firmy wyłącznie dla zysku. Taka decyzja często podyktowana jest ideą pomagania, chęcią przekazania swojego doświadczenia. W ten sposób początkujący przedsiębiorcy zyskują nie tylko wsparcie finansowe, ale również merytoryczne. Tak, by w przyszłości, gdy współpraca dobiegnie końca, mogli sobie doskonale radzić.

Sama inność i oryginalność aniołów polega na tym, że przeważnie skupiają się oni na niszy rynkowej. A to z kolei szansa dla tych, którzy działają w mniej popularnych branżach. Jednak nawet najlepszy pomysł na biznes nie ma większych szans, jeśli nie stoją za nim konkretne pieniądze. A pozyskanie kredytu jest w dzisiejszych czasach bardzo trudne.

Mimo to, w Polsce aniołowie biznesu, to nadal nowość. Być może dlatego, że w naszym kraju w związku z takim rozwiązaniem nadal jest wiele obaw. Niektórzy boją się przekazać inwestorom części praw w zarządzaniu firmą. Obecnie badaniem zjawiska zajmuje się Fundacja Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych. Warto jednak wspomnieć, że na świecie ten rodzaj kapitałowego inwestora liczy już 30 lat! Swój początek miał natomiast w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie na Broadwayu.

Gdzie polscy, początkujący przedsiębiorcy mogą szukać aniołów biznesu?

Dla zainteresowanych — małe pocieszenie! Nie jest, aż tak źle, jak mogłoby się wydawać. Naprawdę wielu polskich aniołów działa dziś w ramach organizacji skupiających zainteresowanych tego rodzaju współpracą. Same organizacje umożliwiają oczywiście kontakt między inwestorami a początkującymi przedsiębiorcami. Wystarczy zgłosić się w takie miejsce i przedstawić swój pomysł.

Przykładem sieci aniołów niech będzie kolejno: Lewiatan Business Angels, Sieć Aniołów Biznesu Amber, Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza S.A., Śląska Sieć Aniołów Biznesu Silban, Regionalna Sieć Inwestorów i Inwestycji Kapitałowych RESIK, Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu czy Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu – Innowacja.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More