Wszystko dla biznesu

PKD co to jest?

PKD to skrót znany wszystkim przedsiębiorcom. Oznacza Polską Klasyfikację Działalności powołaną do życia w 2007 roku. Od 01 stycznia 2008 roku każda działalność musi być opisana zgodnie z nią. Polska wersja jest zgodna z Europejską Klasyfikacją Działalności, porządkując wiedzę statystyczną o gospodarce nie tylko polskiej, ale też unijnej.

PKD co to jest i po co?

Polska Klasyfikacja Działalności jest to usystematyzowany spis wszystkich rodzajów działalności gospodarczej, które mogą być prowadzone na terenie naszego kraju. Służy ona celom statystycznym, ale też pozwala w łatwy sposób sprawdzić, czym zajmuje się każdy przedsiębiorca. 

W momencie zakładania działalności trzeba wskazać przynajmniej jeden obszar, którego będzie dotyczyć jej funkcjonowanie. Dzięki temu łatwo jest dowiedzieć się (i urzędom i zwykłym użytkownikom) czego mogą spodziewać się w danej firmie. Przedsiębiorstwo może działać w kilku, czy nawet kilkunastu obszarach. Wszystkie muszą mieć odzwierciedlenie w kodzie PKD. Jednak do rejestracji konieczny jest jeden główny. Dopiero jego umieszczenie we wniosku o wpis do CEIDG lub KRS umożliwia uzyskanie numeru REGON w Urzędzie Statystycznym. Kody PKD można zmieniać w trakcie prowadzenia działalności.

Jak sprawdzić, w jakim obszarze działa firma, czyli jaki ma kod PKD?

Wszelkie informacje na temat obszaru działalności, w jakim działa firma, są „zaszyfrowane” w PKD, od ogółu  do szczegółu. Wyszukiwarka PKD w prosty sposób pozwoli nam wygenerować kod, albo sprawdzić, czego dotyczy działalność firmy po przypisanym jej kodzie.

Klasyfikacja PKD obejmuje następujące sekcje:

A – Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo;

B – Górnictwo i wydobywanie;

C – Przetwórstwo przemysłowe;

D – Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych;

E – Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją;

F – Budownictwo;

G – Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle;

H – Transport i gospodarka magazynowa;

I – Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi;

J – Informacja i komunikacja;

K – Działalność finansowa i ubezpieczeniowa;

L – Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości;

M – Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna;

N – Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca;

O – Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne;

P – Edukacja;

Q – Opieka zdrowotna i pomoc społeczna;

R – Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją;

S – Pozostała działalność usługowa;

T – Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników; gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby;

U – Organizacje i zespoły eksterytorialne.

Na przykład można opisać działalność kodem 55.10.Z. Będzie to oznaczało: Działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi z Sekcji I, znajdującą się w dziale 55 – Zakwaterowanie i w podklasie 55.10.Z – Hotele i podobne obiekty zakwaterowania.

Każda sekcja zawiera w sobie wiele działów, grup, klas i podklas, dzięki czemu opis wykonywanej działalności jest bardzo precyzyjny i dość jednoznaczny.

Jakie są korzyści z systemu PKD?

Jasny podział powoduje, że łatwo jest policzyć firmy z poszczególnych obszarów, aby na przykład opisać strukturę naszej gospodarki. Dzięki zgodności klasyfikacji polskiej z międzynarodowymi można też łatwo analizować naszą gospodarkę na tle innych krajów.

Polska Klasyfikacja Działalności to prosty (choć rozbudowany) i logiczny sposób opisujący wszelkie aktywności gospodarcze. W razie problemów z wyborem z szerokiego grona możliwości, o pomoc z wyborze właściwego PKD można zapytać internetową wyszukiwarkę PKD lub wystąpić o indywidualną interpretację do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Czas na odpowiedź to 30 dni, w przypadkach bardziej zawiłych to 60 dni.

Kody PKD w spółkach

Przy jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma ograniczenia w ilości kodów PKD. Nierzadko zdarzało się, że przy wnioskach papierowych przyszli przedsiębiorcy potrafili przyjść z całym wykazem i poprosić urzędnika o jego przepisanie. 

Inaczej ma się sytuacja ze spółkami, gdzie można podać nie więcej niż 10 kodów. Z drugiej strony spółki nie mają obowiązku wskazać żadnego obszaru działalności, chociaż może to utrudnić rozpatrzenie wniosku przez sąd.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More