Wszystko dla biznesu

Pasywa

Pełna rachunkowość jest wymagana w niektórych firmach, np. spółkach. Inni mogą się na nią zdecydować, aby mieć pełniejszy obraz tego co dzieje się w przedsiębiorstwie. Na podstawie metody bilansowej w systemie rachunkowości należy rozpatrywać dwie główne kategorie majątku firmy. Pierwszy dotyczy postaci ich występowania i funkcji, jaką pełnią w danym przedsiębiorstwie i są to wtedy aktywa. Drugi natomiast dotyczy źródeł ich pochodzenia, czyli finansowania tych zasobów i są to pasywa.

Pasywa – definicja

Pasywa są to źródła finansowania majątku firmy. Według Ustawy o rachunkowości pasywa mają być wymienione zgodnie ze stopniem wymagalności i podzielone na kapitał (fundusz) własny oraz zobowiązania i rezerwy.

Kapitał własny definiuje się również jako aktywa netto, czyli aktywa firmy pomniejszone o zobowiązania, czyli obowiązek świadczeń o ustalonej wartości finansowej.

Pasywa – rodzaje i charakterystyka

W celu kompleksowej oceny ogólnie pojętego majątku firmy, dane dotyczące tylko samego pasywa są niewystarczające. Konieczne jest bowiem posiadanie informacjami nie tylko w odniesieniu do nich, lecz także pod względem źródeł ich pochodzenia.

Zasoby majątkowe przedsiębiorstwa z punktu widzenia źródeł i finansowania można podzielić na: własne źródła finansowania, czyli kapitały własne oraz obce źródła finansowania, czyli kapitały obce.

Z tego wynika, że kapitał jest wartościowym odzwierciedleniem posiadanych zasobów majątkowych, inaczej aktywów, biorąc pod uwagę prawo własności. Natomiast kapitały własne i obce razem ujęte przedstawiają źródła finansowania aktywów podmiotu gospodarczego i są określane w rachunkowości jako pasywa. Wysokość kapitału własnego w stosunku do kapitału obcego informuje, kto i w jakiej części jest rzeczywistym właścicielem majątku firmy.

Kapitały własne

Kapitały te można podzielić na następujące podgrupy:

  • podstawowe (kapitał zakładowy),
  • rezerwowe,
  • zysk lub strata.

Trzeba zaznaczyć, iż kapitał podstawowy to część zasobów majątkowych, którą wnoszą do podmiotu gospodarczego (przedsiębiorstwa) jego założyciele. Działalność przedsiębiorstwa powinna być ukierunkowana na jego wzrost. Kapitał ten w miarę upływu czasu i prawidłowego rozwoju firmy powinien stopniowo rosnąć. Możliwe to jest poprzez przeznaczenie części lub całości powstałego zysku na zwiększenie majątku przedsiębiorstwa, czyli kapitalizację zysku. W wyniku tych działań powstają też kapitały rezerwowe. Są one częścią kapitału własnego, która odpowiada przyrostowi majątku sfinansowanego dzięki wypracowanemu zyskowi.

Z tego wynika, że wysokość kapitału własnego pozwala nam określić wartość majątku, jakim dysponują właściciele danej firmy. Z kolei kapitał własny można również podzielić na dwa kapitały: własny wewnętrzny pochodzący z zysków zatrzymanych (części zysku netto przedsiębiorstwa przypadająca właścicielom firmy) oraz własny zewnętrzny pochodzący z emisji akcji firmy i powiększenia jej udziałów.

Kapitały obce

Określają one część aktywów finansowanych obcymi źródłami, które jedynie pozostają do dyspozycji danego przedsiębiorstwa. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że obce źródła finansowania podlegają zwrotowi w ściśle określonym czasie. Natomiast do upływu terminu zwrotu stanowią zobowiązania przedsiębiorstwa.

Do kapitałów obcych zaliczamy np.: wobec dostawców usług, towarów i materiałów; wobec banków z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów; wobec pracowników, zleceniobiorców i wykonawców dzieł oraz z tytułu podatków czy ubezpieczeń społecznych.

Podgrupy zobowiązań

  • Zobowiązania długoterminowe, do których należą: długoterminowe pożyczki; obligacje długoterminowe; kredyty bankowe; inne zobowiązania z terminem zapłaty powyżej 1 roku, licząc od dnia bilansowego;
  • zobowiązania krótkoterminowe tj.: pożyczki; obligacje; kredyty bankowe; zobowiązania z tytułu dostaw; podatki; wynagrodzenia o terminie spłaty do 1 roku, licząc od dnia bilansowego; rozliczenia międzyokresowe.

Na zakończenie warto wspomnieć, że w bilansie, pasywa wykazuje się w odpowiedniej kolejności. Zaczyna się od tych, które mają najdłuższy ostateczny termin spłaty, a kończy na tych, których termin spłaty jest najkrótszy. Według zasady bilansowej całkowita wartość pasywów winna być równa wartości aktywów kontrolowanych przez firmę.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More