Wszystko dla biznesu

Dofinansowanie dla firm – sprawdzone sposoby

Dofinansowanie dla firmjeśli pracodawca chce się rozwijać, musi znaleźć odpowiednie źródło finansowania swoich pomysłów. Obecnie przedsiębiorcy mają duże możliwości zdobywania pieniędzy na rozwój biznesu.

Dofinansowanie dla firm z pieniędzy Unii Europejskiej to jeden z coraz częściej wybieranych sposobów na otrzymanie kapitału i możliwości rozwoju, wybieranych przez polskich przedsiębiorców.

Choć procedura ubiegania się dotację unijną jest trudna, to warto poświęcić temu wiele wysiłku i trochę czasu. Dotacje unijne to sprawdzony i co ważne naprawdę dobry sposób na rozwój firmy.

Dla kogo przeznaczone są programy unijne w ramach projektów RPO?

Programy unijne przeznaczone są dla projektów ogólnokrajowych oraz tych regionalnych. Z dotacji RPO mogą korzystać polscy przedsiębiorcy działający lokalnie i chcący poszerzać obszar i zakres swojej działalności.

Skrót RPO oznacza Regionalne Programy Operacyjne. Taki program działa w całej Polsce na terenie wszystkich województw. W ramach tych programów, dofinansowania dla firm obejmują kilka działań i są to:

  • Dotacje przyznawane polskim przedsiębiorcom na programy badawcze – chodzi dokładnie o dofinansowanie dla firm na prowadzenie prac badawczych i rozwojowych, infrastrukturę do badań i wdrażanie innowacji
  • Wsparcie dotacyjne na informatyzację – chodzi o dofinansowanie takich przedsięwzięć, jak portal e-usługowy, pomoc w rozwinięciu handlu elektronicznego czy opracowanie rozwiązań B2B
  • Dotacje na ekologię – te dotacje dofinansowują na przykład termomodernizację budynków firmy lub wprowadzenie energooszczędnych technologii, albo przebudowę linii produkcyjnej na bardziej przyjazną środowisku. W ramach dotacji na ekologię można uzyskać również pieniądze na takie przedsięwzięcia jak: montaż paneli słonecznych, modernizację ogrzewania i wentylacji. Podobnie jak dofinansowanie większych projektów, między innymi utworzenie elektrowni wiatrowych, słonecznych, geotermalnych oraz wykorzystujących biomasę.
  • Dotacje na internacjonalizację – chodzi tu o rozwój produktów i usług i wejście z nimi na rynek poza granicami Polski w innych krajach należących do Unii Europejskiej. Dotacja swoim zakresem obejmuje dostosowania produktu lub usługi do takiej formy, aby konkurowały z produktami z konkretnego rynku zagranicznego. Dzięki dotacji można zdobyć pieniądze na reklamę usług poza Polską bądź na sfinansowanie obecności firmy na branżowych targach zagranicznych
  • Dotacje na rozwój działalności – podstawą przyznania tego rodzaju dotacji jest innowacyjność biznesu. To znaczy, że pomysł na rozwinięcie istniejącego już biznesu musi być pomysłem wpisującym się w aktualny rozwój i postęp nowoczesnych technologii. Musi to być pomysł innowacyjny w obszarze, który w danym województwie działa jeszcze w nieco zacofanej formie
  •  Dofinansowanie na edukację pracowników – dofinansowanie polega na tym, że pracodawca może wykupić dla pracowników bony edukacyjne, które mogą im sfinansować jakieś szkolenie związane z wykonywana pracą.  Na stronie internetowej www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl znajduje się lista miejsc, gdzie można za bony edukacyjne wyszkolić pracowników

Pomoc dla osób, które chcą otworzyć własną firmę za pieniądze z funduszy europejskich

Dotacje z Unii Europejskiej na otwarcie własnej działalności gospodarczej to dobry sposób na rozpoczęcie działalność dla tych, którzy mają dobry pomysł na biznes, ale nie dysponują wystarczającymi zasobami finansowymi na rozpoczęcie produkcji lub świadczenie swoich usług. Aby otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności należy mieć pewność co chce się robić. Wstępna, ale dobrze przemyślana koncepcja pozwoli na znalezienie odpowiedniego programu unijnego i co ważne sprawdzenie oraz ewentualną korektę pomysłu pod sztywno wyznaczone kryteria rekrutacyjne. Jeśli w jakimś punkcie przedsiębiorca, ściślej jego pomysł, odbiegną od wytyczonych odgórnie kryteriów, szanse na dotację maleją praktycznie do zera.

Złożenie wniosku to kolejny trudny moment dla osoby, chcącej otworzyć działalność gospodarczą.  Można taki wniosek wypełnić samemu lub zlecić to wyspecjalizowanej, w doradztwie dotyczącym dotacji unijnych, firmie. Decyzja należy do przedsiębiorcy.

Jeśli przyszły przedsiębiorca jest osobą bez aktualnego zatrudnienia a chce otworzyć działalność gospodarczą może zapisać się na specjalne szkolenie, w trakcie którego dowie się jak napisać swój biznesplan, tak by miał on szansę powalczyć o dotację.

Równie ważne jest poręczenia za przedsiębiorcę. Przyszły przedsiębiorca jest zobowiązany znaleźć osoby chętne, aby za niego poręczyć. Równocześnie poręczyciele także muszą spełniać określone ściśle kryteria. Kolejną ważną rzeczą jest posiadanie wkładu własnego w wysokości 10% wartości projektu. Jeśli przedsiębiorca spełni wszystkie kryteria, a jego biznes plan zostanie wybrany i ma on stosowne poręczenie oraz wkład własny, może podpisać umowę i czekać przelew dotacji. Jednak warto pamiętać, że dotacje nie są przelewane na konta przedsiębiorców od razu, dlatego warto mieć również fundusze na pokrycie pierwszych wydatków związanych z rozruchem nowej działalności.

Gdzie szukać informacji na temat dotacji z Unii Europejskiej?

Najważniejszych informacji warto szukać na Portalu Funduszy Europejskich. Tam znajdziesz wszystko, czego szukasz w kwestii dofinansowania z Unii Europejskiej.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More