Wszystko dla biznesu

Dźwignia finansowa

Każdemu przedsiębiorcy zależy przede wszystkim na rozwoju, a także powiększaniu kapitału. Wśród metod, które umożliwiają osiągnięcie tego celu, wymienia się transakcje odbywające się na rynku walutowym. Coraz więcej inwestorów korzysta z rozwiązań wykorzystujących efekt dźwigni finansowej. Jej zastosowanie może przyczynić się do osiągnięcia dość dużych zysków przy jednoczesnym zaangażowaniu niskich kwot. W tym przypadku ryzyko jest jednak duże. Co to dokładnie jest dźwignia finansowa i jakie ma znaczenie dla firm?

Dźwignia finansowa – podstawowe informacje

Dźwignia finansowa wyraża się stosunkiem środków finansowych, które przeznacza się na inwestycję do całkowitego kapitału, jakim dysponuje przedsiębiorca. Osoby korzystają z takiej możliwości, dążąc do większych zysków. Gdy zamierzenia biznesmena się sprawdzą, zwrot może znacznie przekroczyć początkowy udział gotówkowy. W przeciwnym przypadku ponosi się straty.

Przykład dźwigni finansowej

Termin ten najlepiej wyjaśnić na przykładzie. Gdy wartość dźwigni finansowej osiąga poziom 1:100, to otrzymuje się informacje, że każda złotówka, którą się zainwestuje, da możliwość przeprowadzenia transakcji mającej wartość 100 złotych. To sprawia, że każdy, kto pragnie inwestować bądź handlować stosuje dźwignię finansową do maksymalizacji zysków, ale może także ponieść znaczne straty.

Dla lepszego zobrazowania warto wyobrazić sobie, że przedsiębiorca ma kwotę 5000 złotych przeprowadzenie operacji. Trading z dźwignią 10:1 daje możliwość uruchomienia pozycji, której wartość wynosi 50000 złotych. Gdy otwarta notowanie osiągnie wartość 5100 złotych, inwestor zarobi 100 % zysku, który w tym przypadku wyniesie 100 złotych. Dźwignia finansowa sprawi, że biznesmen uzyska 10 razy więcej niż przy wykorzystaniu kapitału, którym dysponuje.

Dźwignia finansowa i depozyt zabezpieczający

Depozyt ten do wpłacone środki finansowe, których celem jest otwarcie pozycji i ubezpieczenie w sytuacji strat. Broker wykorzystuje to narzędzie dla utrzymania pozycji tradera. Jest ono wyrażone jako procent całościowej kwoty pozycji. Najczęściej brokerzy Forex wymagają depozytu 1%, 2% i zdarza się również 5%.

Dźwignia finansowa – zagrożenia dla przedsiębiorstwa

Rozwiązanie to ma bardzo dużo zalet, jednak przynosi także pewne zagrożenie. Wynika to z tego, że przyczynia się zarówno do zwiększenia zysków, jak i strat. Użytkownik ma więcej środków do wykorzystania. To sprawia, że liczba transakcji, jaką może zrealizować, jest znacząca. Dlatego, gdy działanie zakończy się sukcesem, zanotuje satysfakcjonujące zyski. Pamiętać należy także o tym, że może dojść także do odwrotnej sytuacji. Dlatego zaleca się, aby nie angażować wyższych kwot niż te, które można pozwolić sobie ewentualnie stracić.

Czy istnieje sposób na minimalizację ryzyka?

Wymienia się dwie metody, które pozwalają na zmniejszenie zagrożenia. Jedną z nich jest stop loss. W tym przypadku trader dokonuje wyboru kursu limitujący stratę operacji. Gdy osiągnie ona taką granicę, jest automatycznie przerywana. Jest to dobry sposób na kontrolę inwestycji. Drugie rozwiązanie jest podobne do pierwszego. Odmianą jest to, że poziom zysku może być zmieniony. Dzięki temu można sprawować pieczę nad negocjacjami bez konieczności systematycznego obserwowania wahań.

Dźwignię finansową stosuje się nie tylko na rynku walutowym. Używa się jej także w przypadku obrotu akcjami na giełdzie. Zastosowanie ma tutaj jednak zasada mówiąca o tym, że większa stopa zwrotu pociąga za sobą większe niebezpieczeństwo utraty zaangażowanych środków.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More