Wszystko dla biznesu

Faktoring – co to jest?

W działalności gospodarczej utrzymanie płynności finansowej jest niezwykle istotne. Dlatego też coraz bardziej popularnym narzędziem w tym zakresie staje się faktoring. Jest to rozwiązanie, które znajduje się na liście propozycji banków i instytucji finansowych. Polega na przejmowaniu wierzytelności od odbiorców, z którymi współpracuje określony przedsiębiorca.

Kilka słów o usłudze „faktoring”

Faktoring jest to usługa finansowa oferowana przez banki, która polega na tym, że faktor reguluje faktury za dłużnika danego przedsiębiorcy. Instytucja finansowa przejmuje na siebie zobowiązanie rozliczenia się z dłużnikami organizacji i pobrania od nich powstałych należności. Przejęcie odpowiedzialności finansowej wymaga pozyskania wiedzy, w jakim wymiarze będzie odbywało się rozliczenie. W związku z tym konieczne staje się ustalenie limitów ze współpracującą firmą. Mogą one mieć charakter kwotowy lub dotyczyć liczby regulowanych rachunków w danym czasie. W przypadku, gdy kwota faktury będzie opiewała na wyższą kwotę niż ta, która została określona w umowie faktoringowej, przedsiębiorca samodzielnie egzekwuje kwotę od klienta.

Kto może być stroną faktoringu?

Zasadniczą stroną faktoringu jest przedsiębiorca, który sprzedaje towary bądź usługi, który pragnie zachować płynność finansową. Druga strona to instytucja finansowa, która podejmuje decyzję o pokrywaniu należności od klientów określonej organizacji. Trzecią stroną faktoringu jest klient przedsiębiorcy, na którego wystawiane są faktury. Najważniejszą cechą faktoringu jest to, że rachunki zostają opłacone w terminie. Natomiast, jeżeli zdarzają się jakiekolwiek zaległości, to dotyczą one faktora przejmującego na siebie rozliczanie zobowiązań.

Nie jest to rozwiązanie bezpłatne. Faktor pobiera określoną prowizję. W ten sposób przedsiębiorca zyskuje trochę mniej, ale ma pewność, że pieniądze wpłyną w określonym czasie.

Jakie wyróżnia się formy faktoringu?

W praktyce wyróżnia się dwie formy faktoringu, a mianowicie pełny i niepełny. W pierwszym przypadku ryzyko niewypłacalności kontrahenta przerzucane jest na firmę faktoringową. Obwarowane jest to dodatkowymi kosztami. Usługa przeznaczona jest raczej dla dużych przedsiębiorców i związana jest z wydaniem dodatkowych środków związanych z ubezpieczeniem. Jednakże w tym przypadku to w interesie banku jest pozyskanie należnej kwoty od klienta przedsiębiorcy.

Drugi rodzaj faktoringu polega na finansowaniu faktur przez faktora bez przejęcia ryzyka niewypłacalności kontrahentów firmy. Gdy klient nie uiszcza płatności, wówczas przedsiębiorca musi rozliczyć się z faktorem i zwrócić pobraną zaliczkę.

Na mocy porozumienia faktoringowego w chwili przekazania dokumentu finansowego do zapłaty przedsiębiorca dokonuje cesji wierzytelności, a więc przekazuje faktorowi wszystkie prawa łącznie z otrzymaniem płatności od klienta za określoną fakturę.

Cesja wierzytelności może być jawna albo ukryta. W pierwszej sytuacji informuje się kontrahenta o umowie faktoringowej. W cesji ukrytej nie powiadamia się o tym klienta. Wystarczy zmienić rachunek bankowy na fakturze.

Dla kogo przeznaczony jest faktoring?

Faktoring przeznaczony jest dla organizacji, które stosują odroczone terminy płatności i poszukują bezpiecznych źródeł finansowania swojej działalności. Jest on odpowiedni dla firm, które pragną znaleźć kompleksowe usługi finansowe ułatwiające zarządzanie ich płynnością finansową.

Warunkiem skorzystania z tej usługi jest dobra sytuacja finansowa firmy i odpowiednie relacje z kontrahentami.

Faktoring jest doskonałym narzędziem pozwalającym zachować płynność finansową i utrzymuje stałą rotację gotówki. Dzięki temu przedsiębiorstwo może się spokojnie rozwijać. Unika dzięki temu zamrożenia pieniędzy, co jest bardzo istotne dla działalności gospodarczej.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More