Wszystko dla biznesu

Informacja CIT-ST

Współczesny świat nie ma żadnych ograniczeń szczególnie dla ludzi odważnych i pewnych siebie. Obecnie osoby działające w biznesie nie ograniczają się do jednej lokalizacji. Rozwijają działalność w różnych regionach Polski i zdobywają kolejne niegdyś niedostępne dla nich rynki. Jest to przede wszystkim dostrzegalne w handlu. Warto podkreślić, że podatnicy, którzy działają w tym obszarze, mają swoje oddziały praktycznie w każdym powiecie. W związku z tym przychody uzyskują nie tylko w centrali, ale w całym kraju. W tym przypadku duże znaczenie ma informacja CIT-ST. Dowiedz się, co to jest i kto zobowiązany jest do jej wypełnienia, a także wysłania.

Informacja CIT-ST podstawowe informacje

Podatnicy, którzy posiadają oddziały w różnych lokalizacjach w kraju, wpłacają w terminie zaliczki miesięczne lub kwartalne. Ponadto załączają do zeznania o wysokości dochodu informacje przygotowane zgodnie z odrębnymi przepisami. Mają one na celu ustalenie dochodów związanych z udziałem jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych. W związku z tym organizacje działające poza swoją siedzibą składają dodatkowe formularze. Wykazują w nich dochody, jakie uzyskali w innych gminach.

Co rozumie się pod pojęciem oddziału (zakładu)?

Na podstawie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, oddział (zakład) jest to miejsce wykonywania pracy określone w umowie zatrudnienia położone na obszarze innej jednostki samorządu terytorialnego. Dlatego określenie w umowie o prace lokalizacji świadczenia pracy, decyduje o tym, która gmina otrzyma określony udział w całości podatku dochodowego zapłaconego przez pracodawcę.

Podmioty te muszą składać do urzędu skarbowego wykaz zakładów, a także liczbę osób zatrudnionych, które świadczą pracę w określonych oddziałach. Wymieniają także jednostki samorządu terytorialnego, na których obszarze położone są oddziały (zakłady).

Informacja CIT-ST – terminy składania

Tryb związany ze złożeniem deklaracji CIT-ST określono w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2007 roku. W przepisie wskazano, że ten dokument przekazuje się do Urzędu Skarbowego w terminie wpłaty zaliczki na podatek za pierwszy miesiąc roku podatkowego. Ponadto deklarację składa się każdorazowo w terminie wpłaty zaliczki na podatek, gdy wystąpią zmiany stanu zatrudnienia. Podkreślić należy jednak fakt, że zmiany te muszą wpływać na modyfikację procentowego udziału liczby pracowników w zakładach. Co więcej, informacja CIT-ST składamy także razem z rocznym zeznaniem podatkowym za ostatni miesiąc roku podatkowego. Dlatego podatnicy zobligowani są do wysłania od 2 do 12 deklaracji CIT-ST w ciągu roku. Gdy nie nastąpi istotna zmiana zatrudnienia, podmiot dostarcza dokument dwukrotnie.

Jaka jest forma składania informacji CIT-ST?

Regulacje przewidują składanie rocznej informacji CIT-ST drogą elektroniczną. W konsekwencji wszystkie załączniki powinny być także wysłane w takiej formie, gdyż stanowią integralną część dokumentu głównego.

Jednakże nie każdą informację CIT-ST musimy złożyć drogą internetową. Taka sytuacja jest obecna, gdy podatnik przedkłada deklarację oddzielnie niż zeznanie roczne, w terminie wypłaty zaliczek.

Jakie informacje wskazuje się w formularzu?

Warto także określić podstawowe elementy, jakie uwzględnia się w deklaracji CIT-ST. Wymienia się przede wszystkim wykaz zakładów (oddziałów), dane identyfikacyjne zakładu podatnika, liczbę zatrudnionych świadczących pracę w konkretnych oddziałach, a także okres objęty informacją i dane identyfikujące organizację. Osobom, które mimo obowiązku nie złożą deklaracji, grozi kara grzywny za wykroczenie skarbowe.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More