Wszystko dla biznesu

Minimalne wynagrodzenie na nowych zasadach

Ciągle zmiany w regulacjach prawnych to co, do czego polscy przedsiębiorcy zostali przyzwyczajeni. Wsród wprowadzanych modyfikacji dostrzec można nowelizacje w zakresie np. wynagrodzenia za pracę. Przyjrzyjmy się jak zmieni się minimalne wynagrodzenie, co nie będzie brane pod uwagę przy jego wyliczaniu?

Minimalne wynagrodzenie – zmiany w ustawie

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która została opublikowana 20.08.2019 rozszerza katalog elementów, które nie będą brane pod uwagę przy wyliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia pracownika. Wśród wyliczeń znalazł się dodatek za staż pracy. Minimalne wynagrodzenie będzie na nowych zasadach.

Terminy zmiany

Ustawa zacznie obowiązywać od 01.01.2020 poza regulacjami przejściowymi, które obowiązują już od 01.09.2019. Rozbieżność ta wynika z możliwości przeprowadzenia przez pracodawcę i pracownik negocjacji, które odnosić się będą do zawarcia porozumienia w kwestii właściwej zmiany wynagrodzenia.

Dodatek stażowy na nowych zasadach

Od 01.01.2020 dodatek stażowy nie będzie składnikiem wliczanym do obliczenia wysokości minimalnego wynagrodzenia pracownika. Dodatek za staż pracy dotyczy tylko niektórych grup zawodowych. Nowelizacja ustawy wprowadziła pojęcie dodatku stażowego. Jest nim „dodatek do wynagrodzenia przysługujący pracownikowi z tytułu osiągnięcia ustalonego okresu zatrudnienia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym, regulaminie wynagradzania, statucie określającym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, umowie o pracę lub spółdzielczej umowie o pracę.” 

Minimalne wynagrodzenie po nowemu? Jakie będą korzyści?

Pracownicy, którzy pracują długo w danej branży, którą obejmuje dodatek stażowy będą mogli zostać nagrodzeni wyższą pensją w porównaniu z osobami, które zostały niedawno przyjęte do pracy i osiągają minimalne wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Wprowadzone zmiany mogą mieć również wpływ na jednostki sektora prywatnego realizujące usługi i dostawy dla sektora publicznego w ramach zamówień publicznych. Wykonawcy mają możliwość wystąpienia do 31.12.2019 do zamawiających z negocjacjami, jeżeli koszty wykonawcy ulegną zmianie z uwagi na wprowadzone przepisy o minimalnym wynagrodzeniu (dotyczy zamówień publicznych sprzed 01.09.2019).

1 komentarz
  1. Malwina Jeziorska mówi

    5

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More