Wszystko dla biznesu

Odpowiedzialność solidarna – co oznacza?

W ustawie podatkowej bardzo często pojawia się określenie odpowiedzialność solidarna. Jest ona nakładana na podmiot. Może mieć formę czynną lub bierną. Warto pozyskać więcej informacji na ten temat. Pozwoli to na większą świadomość, gdy określona sytuacja będzie dotyczyła naszej osoby. Co dokładnie ukrywa się pod pojęciem odpowiedzialności solidarnej?

Odpowiedzialność solidarna – podstawowe informacje

Kodeks cywilny wskazuje, że istnieją dwa rodzaje odpowiedzialności solidarnej, a mianowicie czynna i bierna. Pierwsza dotyczy wierzycieli, natomiast druga dłużników. W Ordynacji podatkowej przywołuje się natomiast wyłącznie solidarność bierną. Polega ona na tym, że każdy dłużnik zobowiązany jest do wypełnienia całego świadczenia. Wierzyciel może natomiast żądać realizacji całości bądź też pewnego fragmentu zobowiązania od jednego dłużnika, kilku lub wszystkim łącznie. Pamiętać należy o tym, że w przypadku gdy jeden dłużnik wykonał świadczenie, wierzyciel nie ma prawa żądać tego działania do pozostałych osób.

W jakich sytuacjach dochodzi do odpowiedzialności solidarnej?

Odpowiedzialność solidarna występuje w różnych sytuacjach. Dobrym przykładem jest odpowiedzialność solidarna przedstawiciela podatkowego z podatnikiem za zobowiązania podatkowe rozliczane w imieniu i na rzecz podatnika. Z określonym terminem mamy także do czynienia, gdy pełnomocnik zarejestruje podatnika. W takiej sytuacji pełnomocnik ponosi odpowiedzialność solidarną łącznie z podatnikiem do wartości 500 tysięcy złotych za zaległości podatkowe. Występuje tutaj jednak ograniczenie czasowe, gdyż kwestia dotyczy czynności wykonanych w ciągu sześciu miesięcy od dnia zarejestrowania podmiotu jako czynnego podatnika VAT.

Jak to wygląda w ujęciu praktycznym? Występowanie odpowiedzialności solidarnej oznacza, że organ podatkowy dochodzi zapłaty zobowiązania od wybranego dłużnika, który zobowiązany jest do uiszczenia kwoty wraz z innymi podmiotami.

Kiedy dochodzi do wyłączenia z odpowiedzialności solidarnej?

Istnieją przypadki wyłączenia od odpowiedzialności solidarnej. Takim przykładem jest sytuacja, kiedy zaległość podatkowa nie jest wynikiem uczestnictwa podatnika w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Wówczas pełnomocnik jest wyłączony z odpowiedzialności solidarnej.

Odpowiedzialność solidarna a split payment

Split payment umożliwia podatnikom regulowanie płatności w związku z otrzymaną fakturą zakupową z podziałem na wartość netto i podatek VAT. W tym przypadku kwotę VAT przelewa się na specjalne konto kontrahenta określane jako rachunek VAT. Tutaj także mamy do czynienia z odpowiedzialnością solidarną. Zdarza się, że środki omyłkowo dostarcza się na konto innego podatnika. Osoba, na której rzecz dokonano płatności, ponosi odpowiedzialność solidarną wraz z dostawcą określonych towarów za nierozliczony przez usługodawcę podatek. Ma ona miejsce do wysokości kwoty, która wpłynęła na rachunek VAT.

Warto wspomnieć o dwóch wyłączeniach, które występują w tym przypadku. Pierwsza występuje, gdy podatnik otrzymujący płatność na rachunek VAT dokona dalszego przelewu na rzecz dostawcy towarów. Wyłączenie odpowiedzialności solidarnej występuje, gdy podatnik uzyskujący płatność VAT dokona zwrotu kwoty na rzecz osoby, która dokonała błędnego przelewu. Wówczas odpowiedzialność solidarna nie obejmuje podatnika, który zwrócił środki pieniężne.

Podsumowując, podkreślić należy fakt, że świadomość tego, w jakich sytuacjach, stajemy się dłużnikiem solidarnym, ma bardzo duże znaczenie. W praktyce często jest tak, że ludzie obarczeni są ciężarem długu, który znacznie przekracza ich możliwości finansowe. Dlatego też nie wiążmy się węzłem odpowiedzialności solidarnej, szczególnie jeżeli chodzi o osoby, do których nie mamy zaufania. Gdy jednak do tego dojdzie, warto zdawać sobie sprawę z tego, kiedy możliwe są wyłączenia od odpowiedzialności solidarnej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More