Wszystko dla biznesu

Odwrócona hipoteka

We współczesnym świecie istnieje wiele możliwości, które zapewniają dodatkowe środki finansowe. Instytucje finansowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i wciąż prezentują nowe rozwiązania. Bardzo interesującą ofertą jest odwrócona hipoteka. Środki uzyskane w ten sposób mogą być przeznaczone na dowolny cel. Co warto wiedzieć na jej temat?

Podstawowe informacje o odwróconej hipotece

Odwrócona hipoteka to inaczej usługa finansowa, którą realizuje bank lub inny podmiot. W tej sytuacji taka firma wypłaca klientowi pieniądze. Natomiast spłata zobowiązania odbywa się przez przejęcie prawa do nieruchomości, po śmierci kredytobiorcy. W konsekwencji osoba korzystająca z takiej alternatywy przeprowadza przeniesienie prawa do własności mieszkania, czy też innego lokalu na rzecz kredytodawcy.

Odwrócona hipoteka – kto może skorzystać z takiej usługi?

Usługa ta przeznaczona jest dla osób fizycznych, które są właścicielami bądź współwłaścicielami nieruchomości. Jednakże najkorzystniejszą ofertę otrzymują wnioskodawcy powyżej 60 roku życia.

Po śmierci kredytobiorcy spadkobiercy mają prawo do konkretnego lokalu pod warunkiem, że spłacą zobowiązanie w terminie do 12 miesięcy od jego śmierci. W przeciwnym przypadku nieruchomość staje się własnością banku.

Odwrócona hipoteka – jakie czynniki wpływają na wysokość uzyskanego kredytu?

W przypadku odwróconej hipoteki bardzo ważnym elementem jest wartość nieruchomości. Istotne jest to, że jest to kwota szacunkowa, jaką wnioskodawca może otrzymać w dniu wyceny. Dokonuje jej rzeczoznawca majątkowy, który uwzględnia między innymi cel jej sporządzenia, rodzaj i położenie lokalu, a także przeznaczenie w planie miejscowym. 

Ważny jest również stan mieszkania i informacje o cenach, cechach w przypadku podobnych nieruchomości i dochodach wnioskodawcy. Warto podkreślić, że ustalona w ten sposób wartość nie przesądza o kwocie kredytu. Stanowi wyłącznie jego podstawę.

Odwrócona hipoteka to usługa finansowa, którą wypłaca się przez długi czas. W rezultacie wartość nieruchomości może ulec zmianie. Dlatego w zawieranym porozumieniu zawiera się decyzje dotyczące tego, do kogo należą koszty monitorowania wartości lokalu i warunki, na jakich mogą one się zmienić.

Odwrócona hipoteka – jakie elementy muszą znaleźć się w umowie?

Ważnych jest kilka podstawowych elementów, które muszą znaleźć się w takiej umowie. Zasadnicze znaczenie mają strony, kwota kredytu, wartość nieruchomości, czy sposób wypłaty świadczenia. Co więcej, w zapisach dokumentu podaje się sposób zabezpieczenia wierzytelności, osobę zobowiązaną do ponoszenia kosztu wyceny nieruchomości i metodę ustalenia wysokości oprocentowania. Nie należy także zapominać o obowiązkach kredytobiorcy, częstotliwości monitorowania wartości lokalu, warunkach wypowiedzenia umowy, a także osobach do kontaktu po śmierci wnioskodawcy.

Odstąpienie od umowy

Każdy, kto zdecyduje się skorzystać z usługi, jaką jest odwrócona hipoteka, może odstąpić od umowy. Odbywa się to na podstawie oświadczenia, które dołącza się wcześniej do zawartego porozumienia. W tym przypadku kredytobiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z taką decyzją. Wyjątek stanowią opłaty instytucji finansowej uregulowane na rzecz organów administracji państwowej bądź sąsiadów. Po rezygnacji wnioskodawca zwraca otrzymane środki wraz z odsetkami. Za dzień spłaty przyjmuje się termin zlecenia przekazania pieniędzy w ustalonej wysokości.

Taka opcja może być dobrym rozwiązaniem dla osób samotnych niemających bliskich, którzy mogliby odziedziczyć nieruchomość po ich śmierci. 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More