Wszystko dla biznesu

Outsourcing – podstawowe informacje

Sam termin outsourcing stworzono, dzięki połączeniu trzech słów, a konkretnie outside, resource i using. Dosłownie oznacza zatem wykorzystywanie zewnętrznych zasobów. W praktyce polega więc na zlecaniu konkretnych zadań biznesowych zewnętrznym firmom, które specjalizują się w danej branży. Warto jednak zaznaczyć, że outsourcing nie polega na powierzaniu komukolwiek jednego, pojedynczego zadania, bo bazuje raczej na długoterminowej współpracy między podmiotami. Przykładem może być księgowość prowadzona na rzecz danego przedsiębiorstwa przez inną firmę.

Outsourcing i zadania, jakie w jego ramach zleca się firmom zewnętrznym

Kwestia tego, jakie zadania można powierzyć zewnętrznej firmie, w dużej mierze zależy od specyfiki zlecającego przedsiębiorstwa. Oczywistym jest bowiem fakt, że każda działalność ma inne potrzeby. Najczęściej jednak tego rodzaju zadania bazują na dziedzinach takich jak: księgowość, rachunkowość, logistyka, transport, sprawy HR i kadrowe, administracja, audyt, zarządzanie istotnymi dokumentami, zaopatrzenie, kwestie związane z informatyką, hosting i marketing.

Oczywiście zaraz obok zadań, które można zlecić zewnętrznym firmom, występują także te, których nie powinno się im powierzać. Przede wszystkim nie należy więc zlecać nikomu spoza firmy działań, które są związane z rdzeniem jej działalności. Zupełnie niezrozumiałym byłoby, gdyby agencja reklamowa powierzała wykonywanie reklamy innemu podmiotowi.

Jakie są największe zalety outsourcingu?

Outsourcing zdobywa coraz większą popularność. Bez wątpienia wpływa na to fakt, że posiada on naprawdę wiele praktycznych zalet. Po pierwsze redukuje koszty — to właśnie dzięki niemu przedsiębiorcy nie muszą przecież ponosić niektórych nieproporcjonalnych do wysiłku obciążeń. Przykładem mogą być te związane z zakupem specjalistycznych sprzętów, zatrudnieniem nowych pracowników czy szkoleniami.

Po drugie outsourcing, to oszczędność czasu. W momencie, gdy zewnętrzny podmiot wykonuje część obowiązków na rzecz danej firmy, ona sama może skupić się na innych działaniach. Poza tym specjaliści danej kwestii wykonują zadania z nią związane o wiele szybciej niż zwykli pracownicy. Ten fakt wiąże się oczywiście z trzecią zaletą outsourcingu, a mianowicie wyższą jakością wykonywanych zadań.

Poza tym outsourcing, to także możliwość wprowadzenia do firmy zupełnie nowych procesów. Rozwiązań, na które niektóre przedsiębiorstwa zwyczajnie nie stać. Ostatnią zaletą jest rzecz jasna odciążenie etatowych pracowników. Nic dziwnego, że wobec wszystkich tych korzyści, outsourcing realnie optymalizuje biznes. To właśnie dzięki niemu firma jest w stanie zaoszczędzić pieniądze przy jednoczesnym, szybszym rozwoju.

Czy outsourcing ma jakieś wady?

Tak, oczywiście — outsourcing ma również wady, choć część z nich nazwać można raczej zagrożeniami. Szukając zewnętrznej firmy, która wspomoże biznes w wykonywaniu niektórych działań, można zdecydować się na nieodpowiednie przedsiębiorstwo. Wybór niedoświadczonej jednostki skutkuje niższą jakością usług. Przed podjęciem ostatecznej decyzji w tym zakresie warto zatem dobrze wszystko przemyśleć i sprawdzić kompetencje interesującej nas firmy.

Poza tym niektórzy właściciele przedsiębiorstw narzekają również na to, że poprzez outsourcing tracą kontrolę nad realizowanymi zadaniami. A jak wiadomo — mniejszy wpływ na to, co dzieje się z konkretnymi projektami, niekiedy może przysporzyć firmie problemów.

Wyciek poufnych danych to kolejne zagrożenie, na które należy zwrócić tutaj uwagę. Jeśli firma zewnętrzna zyska dostęp do poufnych informacji związanych z działalnością swojego zleceniodawcy, a następnie wykorzysta je nie tak, jak powinna — przedsiębiorstwu grożą poważne problemy. I w tym miejscu warto zatem podkreślić, aby decydować się na współpracę z wyłącznie kompetentnymi, wyspecjalizowanymi i profesjonalnymi podmiotami.

Mimo wszystkich wymienionych wad jasno widać jednak, że outsourcing ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Korzystanie z jego dobrodziejstw, to dla wielu firm wyraźna i realna optymalizacja biznesowa.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More