Wszystko dla biznesu

Przywileje pracujących matek

Współczesne kobiety są bardzo ambitne i przedsiębiorcze. Pragną się realizować i spełniać swoje marzenia. Bez trudności potrafią połączyć karierę z opieką nad dziećmi. Mało tego żadna z tych aktywności nie jest zaniedbywana. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, ustawodawca wprowadził dla tej grupy wiele udogodnień. Przywileje pracujących matek to nie tylko niezwykle znany program 500+. Kobiety mogą liczyć na szereg względów szczególnie podczas ciąży i sprawowania opieki nad maluchem. Na tej liście wymienia się między innymi możliwość skorzystania z dodatkowych dni wolnych, przerw na karmienie pociechy. Warto podkreślić, że mają one także zakaz świadczenia obowiązków służbowych w godzinach nadliczbowych. To tylko niektóre z możliwości, które przysługują tej grupie. Na jakie zatem profity mogą liczyć pracujące matki?

Przywileje pracujących matek – kobiety w okresie ciąży

Przepisy, które chronią interesy matek czynnych zawodowo, zawarto w kodeksie pracy. Zgodnie z jego treścią przedsiębiorca nie ma prawa zwolnić kobiety w ciąży do dnia porodu. Uprzywilejowanym okresem jest również urlop macierzyński, rodzicielski lub wychowawczy. Wyjątkiem w tym zakresie są przesłanki zawarte w artykule 52 kp bądź też likwidacja firmy. Warto podkreślić, że ważnym postanowieniem jest zakaz pracy ciężarnych w godzinach nocnych i nadliczbowych.

Istotna jest także treść, która informuje, że osoby zaliczane do tej grupy, a także karmiące piersią nie wykonują czynności uciążliwych i niebezpiecznych dla zdrowia. Lista takich zadań znajduje się w załączniku do Rozporządzenia Rady Ministrów z 3 kwietnia 2017 roku.

Przywileje pracujących matek – urlop

Pracujące matki mogą liczyć na dodatkowe dni wolne. Pierwszym rozwiązaniem jest zwolnienie lekarskie gwarantujące wyższy wymiar zasiłku chorobowego, a także jego wydłużony okres. Kobieta, która korzysta z tej alternatywy podczas ciąży, może liczyć na 100% podstawy świadczenia. Ważne jest to, że rodzaj choroby nie ma tutaj znaczenia. Ponadto, okres otrzymywania pomocy wynosi aż 270 dni.

Pracownicom przysługuje również urlop macierzyński. Czas zależy od liczby maluchów urodzonych w czasie jednego porodu. W przypadku jednego dziecka jest to 20 tygodni. Większa liczba noworodków to odpowiednio więcej wolnych dni. Ciekawe jest to, że sześć tygodni można wykorzystać jeszcze przed rozwiązaniem.

Co więcej, jednym z przywilejów jest także urlop rodzicielski. Trwa od 32 do 34 tygodni. Długość jest również uzależniona od liczby dzieci. Przysługuje jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Jednakże wykorzystuje się go do zakończenia roku kalendarzowego, w którym pociecha ukończy szósty rok życia. Żadna z części urlopu nie może być krótsza niż osiem tygodni, z wyjątkiem pierwszej przy wydaniu na świat jednego dziecka. Wówczas minimalny okres wynosi sześć tygodni. Gdy kobieta zdecyduje się na podział przysługujących wolnych dni, to na początku otrzymuje 100% zasiłku (6 tygodni), a następnie 60%. Gdy wykorzysta urlop od razu, przez cały okres otrzymuje 80% świadczenia.

Innym przywilejem jest również urlop wychowawczy. Przysługuje do ukończenia 6 roku życia pociechy lub 18 lat w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Trwa on 36 miesięcy, jednak optymalny okres dla matki wynosi 35 miesięcy, natomiast ostatni przeznaczony jest dla drugiego rodzica. Warto podkreślić, że sytuacja może być odwrotna, a mianowicie ojciec dostaje większość urlopu, a z jednego miesiąca korzysta matka.

Podczas tego ostatniego urlopu zasiłek macierzyński nie przysługuje. Istnieje możliwość otrzymywania świadczenia wychowawczego, który w 2020 roku wynosi 400 złotych. Należy się on matce pod warunkiem, że nie pobiera ona pomocy socjalnej.

Jak wygląda powrót do pracy?

Po powrocie do pracy pracująca matka może skorzystać z innych opcji. Kobieta karmiąca piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw, które wlicza się do czasu pracy. Gdy wymiar pracy wynosi mniej niż sześć godzin, zatrudniona może liczyć na jedną wolną chwilę trwającą 30 minut. Gdy kobieta pracuje krócej niż 4 godziny, nie ma pauzy na karmienie.

Przewiduje się również dodatkowe dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Opiekunki wychowujące pociechy do 14 roku życia mogą liczyć na zwolnienie w wymiarze 16 godzin lub 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w ciągu roku kalendarzowego. U osoby świadczącej prace w niepełnym wymiarze ten czas ustala się proporcjonalnie. We wniosku urlopowym nie podaje się przyczyny. Co więcej, pracownica wychowująca malucha do 4 roku życia nie może wykonywać czynności w porze nocnej bądź godzinach nadliczbowych, chyba że się na to zgodzi.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More