Wszystko dla biznesu

Rozliczenie samochodu w firmie

Obecność samochodu osobowego w firmie wymaga zapoznania się i wprowadzenia odpowiedniego sposobu rozliczania. Od lipca 2015 roku możliwe jest odliczanie 50% VAT od zakupu paliwa do pojazdu, którego używa się w sposób mieszany. Zmiany wprowadzone od stycznia 2019 roku związane z kosztami w podatku dochodowym wprowadzają limit dotyczący odliczania kosztów do 75% w odniesieniu do zastosowania mieszanego. Dowiedz się, jak powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie samochodu w firmie.

Rozliczanie podatku VAT, gdy samochód zaliczany jest do środków trwałych przedsiębiorstwa

Podmiot gospodarczy posiadający samochód osobowy zaliczany jako środek trwały, może wybrać jedną z dwóch metod rozliczania podatku VAT. Odliczenie 100% podatku możliwe jest zarówno przy nabyciu, jak i kosztach eksploatacyjnych, w tym również zakupie paliwa. Wówczas przedsiębiorstwo wykorzystuje auto wyłącznie do przejazdów firmowych, zgłasza pojazd w urzędzie skarbowym przez VAT-26, zakłada kilometrówkę do celów VAT, a także wprowadza zasady użytkowania samochodu w specjalnym regulaminie.

Druga sytuacja dotyczy odliczania 50% podatku od zakupu auta, wydatków eksploatacyjnych i nabycia paliwa. Nie trzeba tutaj prowadzić żadnych dodatkowych ewidencji. Co więcej, firma nie musi dokonywać rejestracji pojazdu w urzędzie skarbowym.

Rozliczenie samochodu w firmie używanego do celów prywatnych

Wykorzystanie samochodu firmowego do celów prywatnych wymaga skorzystania z alternatywy polegającej na odliczeniu 50% podatku VAT. Ponadto, w tej sytuacji nie prowadzi się kilometrówki do celów PIT. Wówczas koszty eksploatacji auta prywatnego zaliczamy do kosztów w wysokości 20% poniesionych wydatków.

Ubezpieczenie pojazdu firmowego

Samochód w firmie ubezpieczamy niezależnie od tego, czy jeździmy autem prywatnym, czy firmowym. Wydatek ten zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślić należy fakt, że ubezpieczenie OC uwzględnia się w kosztach w pełnej kwocie, natomiast AC proporcjonalnie do wartości. Podstawa księgowania to w tym przypadku polisa ubezpieczeniowa. Wartość odzwierciedlającą ubezpieczenie pojazdu prywatnego wykorzystywanego również na cele firmowe, rozlicza się do 20% wartości polisy.

Samochód firmowy – rozliczanie odszkodowania otrzymanego w sytuacji kolizji drogowej

Innym przypadkiem, w którym ważne jest rozliczanie samochodu w firmie, jest otrzymanie odszkodowania w wyniku wypadku lub innego zdarzenia drogowego. Wówczas trzeba to właściwie odzwierciedlić w przychodach i kosztach.

W sytuacji, w której przedsiębiorca ma wyłącznie OC, za przychód bierze się nadwyżkę kwoty z odszkodowania nad sumą wydaną na naprawę pojazdu. Co więcej, wartości remontu nie zalicza się do kosztów organizacji.

Wykupienie AC sprawia, że podmiot może zakwalifikować do przychodów całe odszkodowanie, natomiast do kosztów zalicza się sumę poniesioną na naprawę.

Gdy podmiot gospodarczy jest czynnym podatnikiem VAT, to musi uregulować podatek naliczony od kosztów naprawy. Można w tym przypadku skorzystać z prawa odliczenia VAT zgodnie ze schematem odliczeń, a więc 100% lub 50%.

Rozliczenie samochodu w firmie w przypadku jego zbycia

Zasadniczą kwestię stanowi także rozliczenie samochodu w firmie w przypadku jego zbycia. Pamiętać należy o tym, że gdy pojazd nie jest w pełni zamortyzowany, to wówczas pozostałą część odpisów uwzględniamy jednorazowo w kosztach. Co więcej, podmioty gospodarcze działające jako czynni podatnicy VAT nie zapominają o opodatkowaniu sprzedaży firmowych aut. Jest ona zwolniona wyłącznie, gdy przy jego nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, a auto służyło tylko działaniom nieopodatkowanym.

Wycofanie pojazdu z przedsiębiorstwa

Może dojść do takiej sytuacji związanej z pragnieniem wycofania samochodu osobowego z firmy. Podjęcie określonej decyzji, gdy auto nie jest w pełni zamortyzowane, pozostała część odpisów nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Ponadto, jeżeli przy nabyciu pojazdu odliczona została cześć lub całość VAT, wówczas wycofanie należy opodatkować.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More