Wszystko dla biznesu

Struktury JPK

Za tym tajemniczo brzmiącym skrótem kryje się określenie — Jednolity Plik Kontrolny. Dla tych, którym nadal to niewiele mówi — struktury JPK — to księgi oraz dokumenty księgowe, zebrane w formie elektronicznej, wysyłane na życzenie organu podatkowego. Przedsiębiorca jest zobligowany do tego, aby generować i przechowywać te pliki, nawet jeśli Urząd Skarbowy o nie nie poprosi. Co to wszystko oznacza w praktyce?

Jednolity Plik Kontrolny — co to jest?

Jest to rozwiązanie wprowadzone przez Ministerstwo Finansów, w celu uszczelnienia systemu podatkowego. Na czym ono dokładnie polega?

Jedną z idei powstania JPK było ułatwienie przedsiębiorstwom kontaktu z organami skarbowymi. Możliwość przekazywania informacji drogą elektroniczną ma skrócić czas wykonywania czynności skarbowych, ograniczyć uciążliwości, a w efekcie także powinna obniżyć koszty tego rodzaju aktywności.

Zasadniczym celem, który przyświecał Ministerstwu, była poprawa jakości i dokładności kontroli skarbowej, a także skrócenie czasu potrzebnego na dogłębną analizę danych.

Jakie korzyści niesie stosowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego?

JPK ma za zadanie usprawnić pracę oraz kontakt pomiędzy przedsiębiorstwem a organem podatkowym. Ale to nie koniec zalet rozwiązania zaproponowanego przez Ministerstwo Finansów.

Plusem jest również to, że zmniejsza się ilość papierowych wydruków, ponieważ wszystkie dane przechowujemy w formie elektronicznej. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i ekologiczne, w ten sposób bowiem nie marnujemy zasobów.

Co więcej, dostęp do danych jest łatwiejszy i dużo szybszy. W razie potrzeby każda ze stron może z nich skorzystać, a Urząd Skarbowy może przeprowadzić szybszą i dokładniejszą analizę, jeśli wszystkie dane są zgromadzone w klarowny i zestandaryzowany sposób.

JPK struktury — jakie wyróżniamy?

Na ten moment funkcjonuje 7 struktur JPK. Należą do nich:

  • JPK_VAT – ewidencja VAT sprzedaży i zakupów;
  • JPK_FA – faktury sprzedaży VAT;
  • JPK_PKPIR – podatkowa księga przychodów i rozchodów;
  • JPK_EWP – ewidencja przychodów;
  • JPK_MAG – magazyn;
  • JPK_WB – wyciąg bankowy;
  • JPK_KR – księgi rachunkowe.

W planach Ministerstwa jest także wprowadzenie innych struktur, między innymi Jednolitego Pliku Kontrolnego dla paragonów fiskalnych.

Każdy Jednolity Plik Kontrolny składa się ze struktur logicznych postaci elektronicznej ksiąg podatkowych, a także dowodów księgowych.

Każda struktura składa się ponadto z następujących elementów:

  • Sekcja nagłówkowa — znajdują się tu informacje identyfikujące dany podmiot, dotyczą zarówno JPK (data utworzenia, zakres raportowanych danych, cel złożenia i inne), jak również kontrolowanej firmy (adres, NIP, itd.);
  • Sekcja merytoryczna — w której znajdują się informacje na temat zdarzeń gospodarczych z sekcji, której dany JPK dotyczy;
  • Sekcja kontrolna — zawiera sumy kontrolne, dzięki którym można sprawdzić, czy wszystkie dane zostały prawidłowo odczytane, na przykład sumy raportowanych kwot.

Kiedy i w jaki sposób należy składać pliki kontrolne?

Struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej Ministerstwa Finansów.

Warto wiedzieć, że jako przedsiębiorcy mamy obowiązek przekazywać organom podatkowym tylko jedną strukturę (raz w miesiącu), bez żadnego żądania z ich strony. Chodzi o JPK_VAT dotyczącą ewidencji VAT sprzedaży i zakupów. Przesyła się ją bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów.

Pozostałe struktury przesyła się jedynie na żądanie organów podatkowych. Aby to zrobić, należy podpisać plik podpisem elektronicznym albo poprzez profil zaufany ePUAP. Można to również wykonać, podpisując plik kwotą przychodu, przesyłając plik JPK_VAT bezpośrednio ze strony Ministerstwa Finansów. Jest to działanie konieczne, żeby autoryzować dokument.

Kto jest zobowiązany do generowania i przechowywania struktury JPK?

Do generowania plików dotyczących struktur JPK zobligowani są przedsiębiorcy, których ustawodawca pogrupował w następujący sposób:

  • mikroprzedsiębiorcy;
  • mali przedsiębiorcy;
  • średni przedsiębiorcy;
  • duzi przedsiębiorcy.

Należy bezwzględnie przestrzegać postanowień Ministerstwa Finansów dotyczących JPK, ponieważ uchylanie się od tego obowiązku może być traktowane jako utrudnianie czynności służbowych organom podatkowym, co może skutkować nawet karą grzywny.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More