Wszystko dla biznesu

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej daje dużą swobodę, wolność, jest sposobem na spełnienie swoich aspiracji, marzeń i pragnień. Jednakże niestety w tym przypadku na biznesmenie spoczywa szereg obowiązków, z których zasadnicze znaczenie mają podatki. W Polsce każdy człowiek, który podejmuje wyzwanie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, zobowiązany jest do płacenia podatku od dochodu. Wyróżnia się różne sposoby opodatkowania. Podkreślić należy fakt, że nie istnieje gotowy wzór, z którego można skorzystać przy wyborze rozwiązania. Jakie wyróżnia się formy opodatkowania działalności gospodarczej?

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Na początku przygody z biznesem podatnicy dokonują wyboru formy opodatkowania działalności gospodarczej na druku CEIDG w chwili rejestracji przedsiębiorstwa. Taka osoba może zdecydować się na zasady ogólne, skalę liniową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, czy też kartę podatkową.

Opodatkowanie działalności gospodarczej, na które zdecyduje się biznesmen, obowiązuje cały rokWynika to z tego, że w trakcie działalności firmy może okazać się, że inne rozwiązanie przyniesie więcej korzyści i jest bardziej odpowiednie. Wskazanej modyfikacji dokonuje się na początku roku kalendarzowego do dnia 20 stycznia.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Biorąc pod uwagę formy opodatkowania, warto wymienić opodatkowanie na zasadach ogólnych. Rozliczanie według skali podatkowej może zostać uwzględnione przez każdego przedsiębiorcę. W tym przypadku podatek od działalności gospodarczej oblicza się z nadwyżki sumy przychodów nad sumą kosztówPodkreślić należy fakt, że takie postępowanie daje przedsiębiorcom wymierne korzyści. Pozytywny aspektem jest możliwość uwzględniania kosztów w podstawie opodatkowania.

Tej opcji opłaca się używać na początku, gdy koszty są wysokie, natomiast przychody nie mają jeszcze satysfakcjonującego poziomu. Ciekawe jest to, że w tej sytuacji korzysta się z ulg podatkowych, takich jak na przykład ulga na dzieci, rehabilitacyjna, za Internet, czy możliwość rozliczania się z małżonkiem.

Metoda liniowa

Inną możliwością zapewnioną przez polskie prawo jest podatek liniowy. Przynosi on korzyści, gdy przedsiębiorca osiąga wysokie dochody z działalności gospodarczej. Muszą one przekraczać 100 tysięcy złotych. Wówczas dochód oblicza się przez pomniejszanie przychodów o koszty uzyskania przychodów.

Zasadniczym aspektem, który stawia to rozwiązanie w lepszym świetle niż poprzednie, jest stałe opodatkowanie w wysokości 19% bez względu na wzrost dochodów. Nie można jednak tutaj skorzystać z ulg podatkowych. Negatywną kwestią jest to, że nie uwzględnia się tutaj wspólnego rozliczania z małżonkiem.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wymienia się różne progi podatkowe, a mianowicie 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, a ponadto 3%. Pierwsza wartość przeznaczona jest dla wolnych zawodów, a więc lekarzy, weterynarzy, tłumaczy, pielęgniarki. Druga stawka procentowa zarezerwowana jest dla przychodów ze świadczenia niektórych usług, na przykład wynajmu samochodów, czy pokoi hotelowych. Trzeci próg podatkowy dotyczy działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej dotyczącej sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%.

Stawka 5,5% to działalność wytwórcza i budowlana. Najniższa wartość w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych odnosi się do handlu oraz działalności gastronomicznej z wyjątkiem sprzedaży alkoholu o zawartości powyżej 1,5%.

Ważna jest jeszcze jedna istotna informacja, że opodatkowanie działalności gospodarczej w tej formie może być wybrane, gdy podatnik spełnia dwa zasadnicze warunki. Gdy przychody z prowadzonej działalności nie przekraczają 150 tysięcy Euro w roku, który poprzedza rok podatkowy i przy rozpoczęciu działalności podatnik nie korzystał z karty podatkowej.

Podstawowe informacje o karcie podatkowej

Działalność gospodarcza może być również opodatkowana na zasadzie karty podatkowej. Zauważyć należy, że jest to najprostsza forma rozliczania podatku dochodowego. Jest w zasadzie przeznaczona dla małych przedsiębiorców, którzy trudnią się handlem detalicznym gastronomią, czy też transportem.

Nie składa się tutaj żadnych zeznań. Nie ma również konieczności prowadzenia ksiąg i wpłacania zaliczek na podatek. Wystawia się rachunki na wezwanie klienta. Stanowią one potwierdzenie sprzedaży. Przedsiębiorca przechowuje kopie określonych dokumentów, przez pięć lat poczynając od końca roku, w którym wystawiono fakturę lub rachunek. Podatek oblicza się z uwzględnieniem liczby zatrudnionych pracowników, a także liczby mieszkańców miejscowości, w której wykonywana jest działalność.

1 komentarz
  1. Malwina Jeziorska mówi

    4.5

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More