Wszystko dla biznesu

Jak obliczyć podatek VAT?

O podatku VAT słyszał każdy z nas. Obecny jest na każdym paragonie oraz fakturze. Wielu ludzi nie interesuje się tą kwestią. Zagadnienia dotyczące tego tematu dla większości społeczeństwa są praktycznie niezrozumiałe. Natomiast dla każdego przedsiębiorcy jest to część codzienności. Osoby, które pragną założyć działalność gospodarczą, powinny posiąść wiedzę na temat mechanizmu jego naliczania. Podmiot gospodarczy zobowiązany jest do wskazania wysokości podatku VAT i odprowadzenia go na rachunek bankowy urzędu skarbowego. Czym jest i jak obliczyć podatek VAT?

Jak obliczyć podatek VAT? Jaki jest mechanizm naliczania ?

Przedsiębiorcy doliczają podatek VAT do ceny sprzedawanych produktów lub usług. Jak obliczyć podatek VAT? Biznesman oblicza wysokość zobowiązania i odprowadza go na konto fiskusa, jednakże ekonomiczny ciężar ponosi zwyczajny konsument.

Wartość produktu lub usługi mnożymy przez stawkę VAT (1,23 lub 1,08 lub 1,05) i otrzymujemy końcową kwotę, jaka widnieje na etykietach i w cennikach.

Cena netto, cena brutto, VAT należny i VAT naliczony

Z tym zobowiązaniem skarbowym związane są określone pojęcia. Zajmując się tą tematyką, warto poznać ich znaczenie. Cena netto jest to kwota bez podatku VAT, a cena brutto już go zawiera.

Zasadnicze znaczenia ma także VAT należny i VAT naliczony. Podatek uiszczany przez przedsiębiorcę przy zakupach towarów i usług określany jest mianem podatku naliczonego. Kwota doliczana do ceny sprzedawanych dóbr to podatek należny. Różnica pomiędzy tymi wielkościami regulowana jest do Urzędu Skarbowego. Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym sprawia, że nie powstaje zobowiązanie podatkowe, a co więcej możemy otrzymać nawet zwrot od fiskusa.

Dostawa, jakich towarów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Należy wskazać towary i usługi, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Opodatkowany jest obrót krajowy, wspólnotowy i z zagraniczny. Na uwagę zasługuje druga i trzecia kategoria. Obrót wewnątrzwspólnotowy to inaczej wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. W skład wchodzi tutaj sprzedaż towarów z Polski od innych państw Unii Europejskiej. Wymienia się ponadto wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a więc sprowadzanie produktów z tych krajów.

Stawki podatku VAT i w jaki sposób się go rozlicza?

W przypadku kwestii dotyczącej rozliczania podatku VAT wyróżnia się sposób miesięczny albo kwartalny. Wszystko zależy od deklaracji złożonej w Urzędzie Skarbowym. Zauważyć należy jednak to, że na rozliczanie kwartalne mogą zdecydować się firmy działające dłużej niż rok.

Rozliczenie polega na zsumowaniu wartości zakupów, do których doszło w trakcie danego okresu, a także wartości sprzedaży towarów i usług. Elementy te umieszcza się w specjalnej deklaracji, która musi być złożona do Urzędu Skarbowego. Pozwala ona na określenie różnicy pomiędzy podatkiem należnym a naliczonym. Wskazaną zasadę stosuje się w każdym okresie.

W przypadku, gdy podatek naliczony przekracza podatek należny, dochodzi do zwiększenia puli podatku naliczonego w następnym miesiącu. Jest to podatek VAT do przeniesienia na następny miesiąc. Zdarza się jednak, że ta nadwyżka zwracana jest przez Urząd Skarbowy. Pamiętać należy jednak o tym, że do takiej sytuacji dochodzi w wyjątkowych sytuacjach. Jest to możliwe wtedy, gdy nie ma żadnej szansy na odzyskanie podatku naliczonego po odliczeniu od należnego.

Czy zawsze trzeba się zastanawiać jak obliczyć podatek VAT? Kiedy następuje zwolnienie?

Istnieją takie sytuacje, kiedy możliwe jest zwolnienie z podatku VAT. Na liście tej wymienia się usługi Poczty Polskiej, związane z ochroną zdrowia, pomocą społeczną, kwaterunkiem w internatach lub domach studenta, ubezpieczeniem i zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi, sportem, wychowaniem fizycznym, czy gastronomią.

Co więcej, podatek VAT nie pobiera się od czynności, które są sprzeczne z prawem czy od czynności dotyczących zbycia przedsiębiorstwa jako całości. Warto również podkreślić, że próbki towarów i prezenty małej wartości również nie podlegają opodatkowaniu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More