Wszystko dla biznesu

Rejestr podatników VAT – kiedy wykreślenie?

Rejestr podatników VAT jest swoistą ewidencją, którą prowadzi krajowa administracja skarbowa. Znajdują się w nim czynni podatnicy VAT, zobowiązani do tego, by okresowo rozliczać podatek VAT. To jednak nie wszystko. Ten sam rejestr wskazuje również na przedsiębiorców zwolnionych z podatku. Przy czym zwolnienie może bazować na sprzedaży towarów lub usług przedmiotowo zwolnionych z takiego obowiązku, lub mieć charakter podmiotowy. W takiej sytuacji chodzi o przekroczenie konkretnego obrotu rocznego -200.000 złotych. To, że dany przedsiębiorca widnieje w spisie, jako czynny podatnik nie jest jednak nieodwołalne. Kiedy wobec tego może nastąpić wykreślenie podatnika z rejestru VAT? Podpowiadamy!

Najczęstsze powody wykreślenia – zamknięcie działalności gospodarczej, brak kontaktu z podatnikiem lub nieprawidłowe dane

Wydaje się, że przedsiębiorca powinien spodziewać się wykreślenia w sytuacji, gdy zaprzestał prowadzenia działalności, ale nie zawiadomił o tym fakcie urzędu skarbowego. W momencie, w którym US w toku prowadzonych czynności uzna, że dany podatnik nie istnieje, najpewniej dokona wówczas wykreślenia. Podobnie stanie się zresztą, gdy przedsiębiorca zamknie swoją działalność, albo przestaje sprzedawać towary podlegające takowemu opodatkowaniu.

Inną przyczyną może być niepodjęta przez przedsiębiorcę poczta. Notorycznie lekceważona i nieodbierana urzędowa korespondencja, po czasie poskutkuje wykreśleniem podatnika z rejestru. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce wtedy, gdy zmienia się adres prowadzenia działalności, ale właściciel firmy zapomina powiadomić o tym fakcie urząd. Co prawda ten będzie najpierw podejmował liczne próby skontaktowania się z podatnikiem, ale w końcu zrezygnuje.

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może nastąpić także wskutek podania nieprawidłowych danych w zgłoszeniu rejestracyjnym. Jeśli przedsiębiorca posłuży się na przykład nieprawdziwym adresem, urząd skarbowy po odpowiedniej weryfikacji wykreśli go z systemu.

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT, a zawieszenie działalności gospodarczej lub brak deklaracji

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na zawieszenie działalności gospodarczej, może zostać wykreślony z rejestru VAT. Tak stanie się wówczas, gdy zawieszenie trwać będzie co najmniej sześć kolejnych miesięcy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w okresie zawieszenia działalności, przedsiębiorca nadal wykonywać będzie czynności opodatkowane.

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT następuje też na skutek nieskładania przez niego odpowiednich deklaracji.Oczywiście takiej decyzji nie można podjąć natychmiastowo. Organ skarbowy decyduje się na nią wobec sześciu kolejnych miesięcy lub dwóch kolejnych kwartałów bezczynności podatnika. Z pewnością istotną informacją jest jednak ta, iż nawet jeśli przedsiębiorca zostanie już wykreślony z rejestru, ale jak najszybciej złoży wówczas brakujące deklaracje — automatycznie przywraca się go do spisu.

Pozostając przy temacie deklaracji VAT, wspomnieć należy jeszcze o pomijaniu kwestii zakupów. Jeśli przedsiębiorca przez sześć miesięcy nie wykaże jakichkolwiek, naraża się na wykreślenie z rejestru. Oczywiście, jeżeli podatnik udowodni, iż taki stan rzeczy wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności, może liczyć na przywrócenie do rejestru. Sprawa nie jest tu z góry przegrana.

Wyłudzenia, podejrzane działania i puste faktury — poważne uchybienia i konsekwencje z nimi związane

Bywa jednak, że niektóre okoliczności powodują nieodwołalne wykreślenie z rejestru, a do tego możliwe problemy natury prawnej.

Pierwszą tego rodzaju sytuacją jest ta, w której podatnik ma wiedzę, że jego kontrahent nierzetelnie rozlicza podatek, a mimo to dokonuje z nim transakcji. Tak samo dzieje się wtedy, gdy ten sam przedsiębiorca wystawia puste faktury, innymi słowy, dokumentuje czynności, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Rzecz jasna, jeśli wykaże, że zaszła pomyłka, a on nie działał w złej wierze, US automatycznie przywróci go do rejestru.

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT jest równoznaczne z jeszcze jedną podejrzaną sytuacją, a mianowicie wykorzystywaniem przez niego działalności banków do celów związanych z wyłudzeniami skarbowymi. Kiedy urząd skarbowy może nabrać podejrzeń w tej kwestii? Między innymi wtedy, gdy podatnik uchyla się od opodatkowania lub zataja fakt prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej.

Budzące wątpliwości jest również podawanie nieprawdziwych danych w deklaracjach podatkowych oraz notorycznie wystawianie faktur w wadliwy sposób. Z pewnością wzmożoną czujność organu skarbowego determinują też podrabiane faktury, a także udowodniony udział w zorganizowanej grupie popełniającej przestępstwa skarbowe. Jeśli przedsiębiorca ma na sumieniu powyższe wykroczenia, może być pewien, że skutkować one będą wykreśleniem z rejestru podatników VAT.

Rejestr podatników VAT – wykreślenie może być nieodwracalne

Jak widać, powodów do reakcji urzędu skarbowego w tej kwestii jest całkiem sporo. Na szczęście w poszczególnych przypadkach można swoje niedociągnięcia wyjaśnić i powrócić do spisu. Bywa jednak, że wobec rażących nadużyć, nie będzie to możliwe. Wszystko zależy od sytuacji.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More