Wszystko dla biznesu

Wiążąca informacja stawkowa

Pod koniec roku 2019 wprowadzona została tak zwana wiążąca informacja stawkowa, w skrócie WIS. Jest ona kolejną instytucją, zaraz po wiążącej informacji akcyzowej oraz wiążącej informacji taryfowej. Czego dotyczy i na czym polega? W dużym skrócie pozwala na uzyskanie prawomocnej informacji na temat stawki VAT, która właściwa jest dla danego towaru albo usługi. Idąc dalej, jej celem jest rozwiązanie problemu przedsiębiorców, którzy bardzo często mieli kłopot z ustaleniem prawidłowej wysokości przypisanej im stawki. Jak zatem sporządzić wniosek o WIS, by uzyskać odpowiedź na temat stawki VAT dla towaru przez nas oferowanego? I przede wszystkim — od kiedy WIS obowiązuje?

WIS, czyli wiążąca informacja stawkowa — szczegóły

Już w 2018 roku Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że powstanie coś takiego, jak WIS. Przy czym rzeczywiście przepis ten wszedł w życie dopiero 1 listopada 2019 roku. Prawomocność, wiążąca informacja stawkowa uzyska natomiast 1 kwietnia 2020.

Wiążąca informacja stawkowa, to, innymi słowy, gwarancja, że dla konkretnych towarów zostanie zastosowana właściwa stawka VAT według klasyfikacji CN, a dla usług,  stawka według klasyfikacji PKWiU. Co więcej, zabieg ten stanowi ochronę przedsiębiorcy w razie kontroli skarbowej. Jeśli organ podatkowy zakwestionuje stawkę używaną przez daną firmę, a WIS potwierdzi jej zgodność z towarem lub usługą, kontrola nie będzie miała żadnych negatywnych skutków.

Co ważne, wiążąca informacja stawkowa ma postać decyzji administracyjnej. Takową wydaje oczywiście KAS – Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, na podstawie rozporządzenia wykonawczego.

Jak uzyskać WIS i kto może się o nią starać?

Każdy podatnik zainteresowany WIS, może uzyskać potrzebną mu informację, składając stosowny wniosek. Ten musi zawierać opis towarów lub usług, które mają być przedmiotem WIS. Na pewno ważne jest jednak to, że jeden złożony wniosek o WIS może dotyczyć zaledwie jednego produktu lub usługi. Tak więc, by dokument był ważny i nie został odrzucony, należy go uzupełnić nie tylko o szczegółowy opis towaru lub usługi. Potrzebne są jeszcze dane podatnika lub zamawiającego, ewentualne dane pełnomocnika podatnika lub zamawiającego, a także fotografie, katalogi i atesty. Nie bez znaczenia są też inne posiadane przez przedsiębiorcę dokumenty, szczególnie te, które pozwalają na naprawdę dokładną identyfikację proponowanych towarów.

Wiążąca informacja stawkowa jest płatna, jej uzyskanie kosztuje 40 zł. Przy czym, wpłaty trzeba dokonać nie później niż w dniu złożenia wniosku. Sam wniosek można natomiast złożyć w urzędzie skarbowym. Oczywiście wraz z potwierdzeniem uiszczenia stosownej opłaty.

Przechodząc już do uprawnionych, WIS stworzono dla podatników czynnych oraz zwolnionych z VAT, czyli przedsiębiorców, którzy posiadają numer identyfikacji podatkowej, czyli NIP. Przy czym wydane informacje w zakresie WIS widoczne są w Biuletynie Informacji Publicznej. A to oznacza, że inni podatnicy, mogą skorzystać z raz już wydanej decyzji. Tak z pewnością będzie się działo w przypadku innych podatników, którzy zajmują się sprzedażą o takiej samej specyfikacji.

Wiążąca informacja stawkowa, a jej moc prawna

Czy WIS może z czasem stracić swoją moc prawną? Czy raz uzyskana informacja będzie ważna przez cały czas prowadzenia działalności gospodarczej? Otóż okazuje się, że każdy przedsiębiorca musi kontrolować to, czy uzyskana przez niego informacja nadal jest wiążąca. A to oznacza, że zgodnie z artykułem 42h. ust 1. nowelizacji o VAT, wiążąca informacja stawkowa, może jednak stracić moc prawną.

Powyższe nie zmienia jednak faktu, że uzyskanie wiążącej informacji stawkowej gwarantuje bezpieczeństwo stosowania odpowiedniej stawki VAT. Dzięki WIS organ podatkowy nie może zakwestionować naszych poczynań w tej kwestii. W razie kontroli stawki VAT, informacja na temat WIS skutecznie nas chroni. Perspektywa systematycznego kontrolowania słuszności raz uzyskanej decyzji nie wydaje się zatem zbyt obciążająca. Korzyści płynących z WIS jest bowiem znacznie więcej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More