Wszystko dla biznesu

Leasing czy kredyt? Podstawowe różnice.

Współcześnie istnieje wiele form wsparcia finansowego dla ludzi, którzy mają marzenia i dysponują wystarczającą gotówką do ich realizacji. Dlatego wybór optymalnego rozwiązania nie zawsze jest łatwy. Tradycyjną opcją jest skorzystanie ze standardowego kredytu. Natomiast jedną z młodszych form finansowania jest leasing. Warto poznać podstawowe różnice pomiędzy tym propozycjami. Na co lepiej się zdecydować, leasing czy kredyt?

Jakie są zasadnicze różnice pomiędzy leasingiem i kredytem?

Świadomy wybór można dokonać tylko wtedy, gdy pozna się najważniejsze różnice pomiędzy tymi formami wsparcia finansowego. Kredyt kieruje się do przedsiębiorców szukających środków na bieżące potrzeby firmy. Skorzystanie z tej opcji może być na przykład podyktowane chęcią poprawy płynności finansowej. Jednakże kredyt pomaga w różnych przedsięwzięciach. Instytucje finansowe proponują wiele produktów. Przykładem jest karta kredytowa, kredyt inwestycyjny lub obrotowy. Spłata zobowiązania odbywa się w miesięcznych ratach. Składają się one z części kapitałowej i odsetkowej. Rozważając taką alternatywę, zwraca się również uwagę na wysokość opłat dodatkowych, a więc prowizji, a także innych kosztów.

Do leasingu sięga się, gdy przedsiębiorca szuka sposobu na sfinansowanie inwestycji. Z tego wsparcia korzysta się między innymi przy zakupie środka transportu. Cechą charakterystyczną jest to, że nie otrzymuje on prawa własności do nabywanego przedmiotu. Zyskuje wyłącznie możliwość użytkowania. Co więcej, zobowiązuje się do regulowania miesięcznych lub kwartalnych rat. Prawo do wykupu zyskuje dopiero po zakończeniu umowy. Wartość ta zależy od kilku czynników. Wymienia się tutaj między innymi czas trwania porozumienia, rodzaj rzeczy, z której się korzysta, obowiązujące przepisy rachunkowe i podatkowe.

Leasing czy kredyt – kwestia zdolności kredytowej

Używanie zewnętrznych źródeł finansowania wymaga zabezpieczenia w formie zdolności kredytowej. W zależności od wybranego wsparcia stosuje się odmienne procedury. Leasing można otrzymać już od pierwszego dnia biznesu. W przypadku kredytu działalność trzeba prowadzić co najmniej 6 do 12 miesięcy. Jednakże nie jest to jednoznaczne z tym, że leasing udzielany jest każdemu przedsiębiorcy. Wewnętrzne przepisy instytucji finansowych wymieniają branże, a także ruchomości, na które można otrzymać pomoc.

Co więcej, leasing niejednokrotnie wymaga wyłącznie złożenia wniosku. Przy kredycie jest to bardziej skomplikowane. Uproszczone metody dotyczą wyłącznie stałych klientów mających rachunek firmowy w banku. Kolejną różnicą jest czas oczekiwania na decyzję. Informację o otrzymaniu wsparcia w postaci leasingu dostarcza się wnioskodawcy nawet w ciągu 45 minut. Jednakże uzależniona jest ona od przedmiotu umowy i jego wartości.

Z kredytem jest trochę inaczej. Bank potrzebuje istotnego zabezpieczenia. Musi mieć pewność, że kredytobiorca spłaci zobowiązanie. Dlatego często trzeba dostarczyć wiele dokumentów, między innymi sprawozdań finansowych. To sprawia, że czas oczekiwania na decyzję jest znacznie dłuższy, a cały proces bardziej złożony.

Kredyt czy leasing? Każde z rozwiązań ma wady i zalety. Przedsiębiorca musi porównać koszty każdej z opcji. Kredyt można przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności. Leasing dotyczy natomiast konkretnej inwestycji. Co więcej, w przypadku pożyczki liczyć można na większą swobodę, jeśli chodzi o okres finansowania. Drugą opcję ogranicza się przepisami podatkowymi i stawkami amortyzacyjnymi. Jednakże wsparcie to można znacznie łatwej uzyskać, gdyż procedura nie jest tak skomplikowana. Wybór zależy od potrzeb przedsiębiorcy!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More