Wszystko dla biznesu

Podatek VAT 2020 – sprawdź najważniejsze zmiany

Przedsiębiorców czeka w przyszłym roku prawdziwa rewolucja. Wejdą w życie nowe stawki podatku VAT, a ewidencja i deklaracja VAT będzie połączona w jednym dokumencie. Na tym nie koniec.

Kompleksowe zmiany w podatku VAT (wprowadzone ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw) już się rozpoczęły.

Biała lista podatników działa od września (dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej KAS). Każdy może w niej sprawdzić m.in. czy jego kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT, dlaczego wykreślono go z rejestru oraz jaki ma numer rachunku bankowego. Od listopada (w miejsce odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym) obowiązuje split payment czyli podzielona płatność oraz niższy podatek na e-booki i prasę elektroniczną. 

Jednak kluczowe zmiany dla większości przedsiębiorców pojawią się w przyszłym roku. Sprawdzamy na co powinni przygotować się płatnicy podatku od towaru i usług. Jak będzie wyglądał podatek VAT 2020?

Podatek VAT w 2020 – rewolucyjne zmiany

Zacznijmy od dwóch najważniejszych zmian: skasowaniu konieczności wypełniania deklaracji VAT oraz nowej matrycy podatkowej.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT) zamiast osobnej ewidencji i deklaracji VAT

Dotychczas przedsiębiorca miał pełne ręce papierkowej roboty. Musiał uzupełnić i wysłać osobno deklarację i ewidencję VAT, złożyć dwa podpisy i czekać na dwa Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO). Ministerstwo Finansów postanowiło to zmienić. W przyszłym roku ma być prościej i szybciej.

Przedsiębiorcy wypełnią nowy dokument elektroniczny – JPK_VAT. Dokument ujmie ewidencję – dane o zakupach i sprzedaży za dany okres – oraz deklarację VAT-7 oraz VAT-7k. Wszystko w jednym pliku.

W nowym JPK_VAT znajdą się rubryki z dotychczasowej deklaracji VAT-7 i VAT-7K oraz dodatkowe dane, które mają ułatwić ocenę poprawności złożonego rozliczenia..

Podatnicy będą musieli oznaczyć faktury podlegające obowiązkowej podzielonej płatności oraz dotyczące wrażliwych kategorii towarów (m.in. papierosów, paliwa, leków, pojazdów i części samochodowych). Resort finansów przekonuje, że dzięki temu analiza rozliczeń będzie bardziej precyzyjna, a kontrole pojawią się tylko tam gdzie będą rzeczywiście konieczne.

Duzi przedsiębiorcy muszą złożyć deklaracje i informacje o ewidencji w nowym formacie JPK_VAT od kwietnia, a pozostali od lipca 2020 roku.

Ministerstwo finansów przygotowało dwie wersje pliku – dla podatników rozliczających się miesięcznie (JPK_VAT7M) i kwartalnie (JPK_VAT7K).

Nowa matryca podatku VAT

Kolejna ważna zmiana: uaktualnione stawki podatku. Zaczną obowiązywać od kwietnia przyszłego roku. 

Rząd deklaruje, że celem jest uporządkowanie, uproszczenie i ujednolicenie systemu – wprowadzenie jednej stawki dla całych działów zawierających podobne produkty. W większości przypadków stawki pójdą w dół.

Spójrzmy na przykłady.

Niższy podatek VAT – 5 proc.

  • produkty dla niemowląt i dzieci,
  • owoce tropikalne,
  • owoce cytrusowe,
  • niektóre orzechy (pistacjowe, migdały, kokosy),
  • pieczywo,
  • wyroby ciastkarskie,
  • zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna,
  • musztarda, przyprawa słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone (z 23 proc. na 8 proc.).

Niższy podatek – 5 proc. – obowiązuje dla książek, e-booków, gazet, czasopism regionalnych i lokalnych (natomiast większość dzienników i czasopism obejmie stawka 8 proc.) od listopada 2019 roku. 

Jednak coś za coś. Za niektóre towary trzeba będzie zapłacić większy podatek od towarów i usług.

Wyższy podatek VAT

  • niektóre przyprawy nieprzetworzone np. kmin, szafran, kurkuma (8 proc.),
  • lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych (23 proc.),
  • drewno opałowe (23 proc.),
  • owoce morza, m.in. homary, ślimaki, ośmiornice, kraby, krewetki (23 proc.).

Wśród innych zmian w matrycy trzeba wymienić m.in. określoną stawkę VAT dla czynności dokonywanych w ramach działalności gastronomicznej.

Uwaga! Symbole klasyfikacji PKWiU z 2008 roku zostaną zastąpione odpowiednimi symbolami Nomenklatury scalonej (towary) oraz symbolami PKWiU z 2015 roku (usługi).

Zmian na które muszą przygotować się przedsiębiorcy jest więcej. Oto wybrane:

Mikrorachunek

Od 2020 roku każdy podatnik będzie miał jeden numer kont do rozliczeń ze skarbówką. Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, podatnicy – w tym przedsiębiorcy płacący VAT – dostaną indywidualny mikrorachunek podatkowy na który przeleją należności.

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS)

O WIS przedsiębiorcy mogą się ubiegać od listopada 2019. To narzędzie, które pozwoli potwierdzić prawidłowość stosowanej stawki podatku od towarów i usług.

Wirtualne kasy fiskalne

Smartfon, tablet, laptop jako kasa fiskalna? To bardzo realne. Wystarczy, że przedsiębiorca zainstaluje na takich urządzeniach oprogramowanie umożliwiające stosowanie e-paragonów.

Ministerstwo Finansów właśnie pracuje nad wprowadzeniem wirtualnych kas fiskalnych. Nie ma jeszcze informacji o konkretnej dacie wejścia w życie systemu wirtualnych kas fiskalnych, jednak przedstawiciele ministerstwa mówią o połowie 2020 roku.

2 Komentarze
  1. Malwina Jeziorska mówi

    5

  2. Anonim mówi

    4.5

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More