Wszystko dla biznesu

Przedmiot opodatkowania VAT a podmiot – różnice

Podatek od towarów i usług to w języku potocznym podatek VAT. Dotyczy on zarówno sprzedawcy, jak i klienta, bo jego wartość doliczana jest po prostu do kwoty netto konkretnego produktu. Prosty i szybki wzór na obliczenie podatku VAT, to pomnożenie ceny netto przez stawkę podatku.

Poza tym tego rodzaju podatek dzielimy na dwa rodzaje. Po pierwsze podatek VAT występuje w formie podatku należnego. Jest to kwota zobowiązania, z którą mamy do czynienia w momencie wystawienia faktury. Drugi rodzaj, a więc podatek w formie podatku naliczonego, to już wartość, o którą nabywca może obniżyć należny podatek VAT.

Jeśli więc jesteśmy podatnikami, robimy to oczywiście w deklaracji VAT.

Przedmiot opodatkowania VAT, a podmiot opodatkowania — czym się różnią? Sprawdź!

Przy omawianiu kwestii jakichkolwiek podatków, bardzo ważne jest rozróżnienie zarówno ich podmiotów, jak i przedmiotów. Wielu podatników myli bowiem te zagadnienia. Przedmiot opodatkowania VAT to inaczej określenie tego, od czego podatnik musi płacić podatek. Zazwyczaj są to sprzedaże towarów, świadczenia usług, a także eksport i import. Mówiąc zaś o kategoriach finansowo-prawnych wymienić należy: obrót, dochód i wydatek.

Z kolei podmiot opodatkowania VAT określa, kto zobowiązany jest do płacenia konkretnego podatku. Jeśli brać pod uwagę kryterium ustawowe, to podmiotem może być podatnik, a więc ten, który odpowiada całym swym majątkiem, płatnik, inkasent, następcy prawni podatników, płatników i inkasentów oraz osoby trzecie. Zgodnie z kryterium ekonomicznym, podmiotem jest obciążony podatkiem albo ten, który ponosi ciężar podatku materialnego.

Podatek VAT — obowiązki podatnika i czynności, które musi opodatkować

Powracając do kwestii podatku VAT, należy pamiętać, że podstawą jest tutaj obowiązek złożenia odpowiedniej deklaracji. Tego rodzaj podatku nazywany jest pośrednim, nie płacimy go bezpośrednio w urzędzie skarbowym, ale w trakcie nabywania towarów. Należność za niego zawiera się w kwocie brutto.

Jeśli jesteśmy czynnym podatnikiem VAT, zobowiązani jesteśmy do składania deklaracji i odprowadzenia odpowiedniej kwoty. Termin przypada do każdego 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni lub do 25 dnia miesiąca, zaraz po zakończonym kwartale.

Jakiego rodzaju czynności musisz opodatkować w ten sposób? Zgodnie z art. 5 ustawy o VAT są to wszelkie czynności, które charakteryzują się eksportem towarów lub odpłatną ich dostawą na terytorium Polski. Poza tym zalicza się do tej grupy jeszcze towary objęte remanentem likwidacyjnym, import towarów na terenie kraju, a także wewnątrzwspólnotową dostawę.

Podstawa opodatkowania podatkiem VAT i obowiązujące stawki

Jeśli chodzi o podstawę opodatkowania, to stanowi ją wszystko to, co jako dostawca otrzymujesz w ramach zapłaty, wliczając dopłaty, które finalnie wpływają na wysokość ceny. Podstawa może się zatem powiększyć o podatki, cła, koszty dodatkowe jak prowizje czy ubezpieczenia lub transport. Przechodząc z kolei do stawek VAT, które obowiązują na terenie Polski, to ich aktualnie wysokości wynoszą kolejno: 23, 8, 5 i 0 procent.

  • 23 procent, to podstawowa i najczęściej stosowana stawka podatku
  • 8 procent, to tak zwana obniżona stawka, dotyczy robót budowlanych, remontów i niektórych usług gastronomicznych
  • 5 procent odnosi się do produktów rolnych, książek i czasopism uznawanych za specjalistyczne
  • 0 stawka podatku VAT, to stawka stworzona między innymi dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Jeśli jesteś zwolniony z podatku VAT, musisz pamiętać, by uwzględnić to na fakturze poprzez odpowiedni zapis i oznaczenie. Są to oczywiście z góry określone sytuacje.

Wnioski? Całość można podsumować słowami, iż podatek VAT, to należności, które zasilają budżet państwa. Jako czynny podatnik VAT odprowadzasz wskazany podatek na podstawie deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

Przy czym należy pamiętać, że podatek VAT uważany jest za podatek powszechny, z którego wyłączenie ma zastosowanie tylko w niektórych przypadkach.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More