Referencje pracownika – czym są i jak je napisać?
Współczesny rynek pracy charakteryzuje się dużą konkurencją. Ludzie pragną się wyróżnić, zdobyć jak największe doświadczenie i wiedzę. Dlatego też otrzymanie nowej pracy nie zawsze jest łatwe. Elementem, który pomoże dostać wymarzoną posadę, bez wątpienia są referencje pracownika. Co powinny zawierać, aby postępowanie kwalifikacyjne zakończyło się sukcesem?
Czym są referencje pracownika?
Referencje pracownika należą do dokumentów, które składa osoba starająca się o pracę w nowej firmie. Jest to nic innego jak opinia byłego pracodawcy o pracowniku. Nie są obowiązkowe, jednakże bardzo pomocne. Pozytywna informacja na temat danej osoby może być ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję organizacji w zakresie zatrudnienia kandydata.
Z jakich elementów powinny składać się referencje pracownika?
Referencje pracownika wystawia się na papierze firmowym łącznie z pieczęcią. Podstawowym jej składnikiem jest opinia bezpośredniego przełożonego z poprzedniej firmy o pracowniku. Dokument powinien zawierać również dokładną listę obowiązków służbowych. Istotnym elementem są dane osobowe wnioskodawcy, a także firmy. Dodatkowo podaje się również okres zatrudnienia.
Kto wystawia referencje dla pracownika?
Referencje wystawiają różne osoby w firmie:
- bezpośredni przełożony,
- pracownik HR,
- kierownik działu,
- prezes organizacji.
Zdarza się, że są one także wystawiane przez współpracowników. Jednakże opinia samego pracodawcy jest bardziej pożądana.
Czy referencje pracownika są pomocne w aplikacji na nowe stanowisko?
Jest to dokument, który stanowi uzupełnienie danych o potencjalnym kandydacie. Dołączenie referencji do formularzy aplikacyjnych to ważna informacja dla przyszłego pracodawcy. W konsekwencji będzie on zdawał sobie sprawę z tego, że danej osobie zależy na zaprezentowaniu się z jak najlepszej strony. Dzięki nim rekruter będzie miał też szansę zweryfikowania danych z CV.
Czy referencje pracownika muszą być prawdziwe?
Jednak należy pamiętać o tym, że muszą one być prawdziwe. W przeciwnym razie bardzo szybko można sobie zaszkodzić. Często zdarza się, że firmy weryfikują ich treść. Osoba, która jest zainteresowana pracą w zagranicznej jednostce, powinna także zawnioskować o referencje w języku angielskim. Będzie to dodatkowy atut i duża karta przetargowa.
Referencje pracownika nie mogą być rodzajem listu pochwalnego. Przesadne wychwalanie zalet może przynieść przeciwny skutek, gdyż stracą one na wiarygodności. Zadaniem referencji jest pokazywanie pracownika w pozytywnym świetle, jednak treść musi być wyważona, a co najważniejsze obiektywna. Dobre referencje powinny być zwięzłe i zawierać najważniejsze informacje.
Jaką formę referencji wybrać – pisemną czy ustną?
Referencje nie muszą występować wyłącznie w formie pisemnej. Praktykuje się także ustne rekomendacje. Tutaj wystarczy podać osobie rekrutującej numer kontaktowy do poprzedniego przełożonego. W rezultacie przedstawiciel nowego pracodawcy będzie mógł skontaktować się z byłą firmą i wypytać o najważniejsze kwestie. Przed udostępnieniem numeru koniecznie trzeba zapytać kierownika o taką możliwość.
Który sposób jest lepszy? Zależy to od firmy. Każde rozwiązanie ma swoje zalety. W przypadku pierwszej opcji wszystko jest zawarte na piśmie. Dzięki temu ma to charakter formalny. Jest to także bardzo korzystne dla kandydata, gdyż doskonale zdaje sobie wówczas sprawę z tego, jakie informacje umieszczone są w dokumencie. Warto jednak podkreślić, że referencje w formie ustnej są bardzo cenione przez rekruterów. W ten sposób zyskują szansę na bezpośredni kontakt z poprzednią firmą osoby starającej się o zatrudnienie.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.