Wszystko dla biznesu

Rejestracja VAT UE

Wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało, że dostęp do rynków państw członkowskich stał się dużo łatwiejszy. Dzięki temu biznesmeni częściej prowadzą wymianę handlową z podmiotami zagranicznymi. Są one określane mianem transakcji wewnątrzwspólnotowych. W tym przypadku wykorzystuje się specjalny system rozliczania, który określany jest mianem VAT-UE. Cechą charakterystyczną jest rozliczanie podatku przez nabywcę w lokalizacji, w której ma on siedzibę czy też miejsce zamieszkania.

Jak odbywa się rejestracja do VAT-UE?

Rejestracja na potrzeby VAT-UE jest niezbędna dla podmiotu, który pragnie przeprowadzać transakcje handlowe z zagranicą w obrębie UE. Warto podkreślić, że określone zobowiązanie dotyczy również organizacji, które korzystają ze zwolnienia VAT, które będą przeprowadzać transakcje wewnątrzwspólnotowe. Do przeprowadzenia rejestracji potrzebne są właściwe dokumenty do urzędu skarbowego. Wykorzystuje się tutaj formularz VAT-R.

Gdy podmiot jest już zarejestrowany na potrzeby podatku VAT, niezbędne jest złożenie aktualizacji na określonym formularzu. Istotną częścią jest pozycja, która dotyczy rozpoczęcia dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Rejestracja doprowadzi do tego, że odpowiedni urząd skarbowy nada podatnikowi europejski NIP. On natomiast będzie zobowiązany do posługiwania się tym właśnie numerem w transakcjach unijnych poprzedzonym prefiksem PL.

Rejestracja do VAT-UE

Podatnicy VAT posiadający status czynnego vatowca rejestrują się na potrzeby VAT-UE przed pierwszą transakcją, która dotyczy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a więc nabycia produktów od kontrahentów z UE. Wymienia się tutaj także wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, a więc sprzedaż produktów na rzecz kontrahenta unijnego.

Ważne jest także nabycie usług, dla których miejscem ich świadczenia jest kraj nabywcy, który zobowiązany jest do rozliczenia podatku VAT. Rejestracja może być także związana ze świadczeniem usług na rzecz kontrahentów z UE, gdzie miejscem świadczenia usług jest państwo prowadzenia działalności bądź zamieszkania nabywcy.

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT

Rejestracja na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych dotyczy również podatników korzystających ze zwolnienia ze względu na nieprzekroczenie obrotu 200 tysięcy złotych. Jednakże muszą tutaj zaistnieć pewne sytuacje, żeby mogło do tego dojść. Gdy wartość transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła w określonym roku wartość 50 tysięcy złotych.

Ponadto, gdy nabycie usług od podmiotów z UE, w których przypadku miejscem świadczenia usług jest kraj nabywcy. W takiej sytuacji pojawia się zobowiązanie nie tylko do rejestracji na potrzeby VAT-UE, ale również rozliczenia podatku z określonej transakcji. Ważne jest także wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług, dla których miejscem związanym z rozliczeniem podatku z transakcji jest kraj nabywcy.

Jakie terminy są istotne, jeśli chodzi o składanie deklaracji VAT-UE?

Podkreślić należy fakt, że czynni, jak i zwolnieni podatnicy VAT, którzy zarejestrowani są na potrzeby VAT-UE składają informację podsumowującą VAT-UE w trybie miesięcznym. W tym przypadku składa się to tylko w trybie elektronicznym. Informacja VAT-UE przesyła się do 25 dnia miesiąca następnego po miesiącu rozliczeniowym, w której doszło do transakcji wewnątrzwspólnotowej.

Podkreślić należy fakt, że naczelnik urzędu skarbowego może wykreślić podatnika z VAT-UE, gdy za 3 następujące miesiące bądź kwartał w deklaracjach VAT-7 bądź VAT-7K nie było sprzedaży lub nabycia usług albo towarów z kwotami podatku do odliczenia. Do tego dochodzi także wówczas, gdy przez 3 kolejne miesiące brakowało informacji podsumowującej VAT-UE mimo tego obowiązku.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More