Wszystko dla biznesu

Szkolenie BHP – najważniejsze informacje dla pracodawców

Szkolenie BHP pracownika to podstawa niemal w każdym przedsiębiorstwie. Dzięki niemu wiadomo, jak zachować się podczas niebezpieczeństwa i zagrożenia w pracy. Na szkolenie składa się przedstawienie nie tylko obowiązków pracowniczych, ale również praw, jakie przysługują osobom zatrudnionym. Szkolenie pozwala poczuć się w miejscu pracy pewnie i bezpiecznie. Dlatego zorganizowanie szkolenia BHP to obowiązek pracodawcy, bez którego pracownik nie może rozpocząć pracy, o czym mówi Kodeks pracy w art. 2373 § 1. Na jego podstawie stwierdza się, że pracownik, który nie przeszedł szkolenia nie może zostać dopuszczony do pracy.

Wstępne szkolenie BHP

Wstępne szkolenie odbywa się przed przystąpieniem do wykonywania pracy. Bezwzględnie podlegają mu osoby dopiero przyjęte do pracy, studenci (odbywający praktykę) i uczniowie szkół zawodowych przyuczający się do zawodu. Szkolenie BHP tego typu obejmuje instruktaż ogólny i stanowiskowy. Część składająca się na instruktaż ogólny obejmuje zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa przyjętymi w danej firmie. Instruktaż ten nie może odbywać się online, i musi trwać minimum 2 godziny. Instruktaż stanowiskowy wiąże się bezpośrednio z zagrożeniami i prawami, jakie niosą ze sobą konkretnie wykonywane obowiązki w danym miejscu pracy. 

Formalności – ile trwa szkolenie? Co ile trzeba je powtarzać?

Szkolenie BHP dla pracownika może odbywać się jedynie w standardowych godzinach jego pracy. W nowej pracy powinno być ono przeprowadzone już pierwszego dnia. Wstępne szkolenie BHP jest ważne przez pół roku. Osoby pracujące na kierowniczych stanowiskach powinny następnie wykonać szkolenie okresowe po upływie nie więcej niż 6 miesięcy. Każde odbyte szkolenie powinno być potwierdzone stosownym dokumentem, podpisanym przez pracownika i osobę udzielającą instruktażu.

Szkolenie okresowe BHP powinno się odbyć już po pół roku od zatrudnienia. Standardowo szkolenie należy powtarzać:

  • raz na rok w przypadku pracowników robotniczych, na stanowiskach o dużym zagrożeniu dla zdrowia i dużym ryzyku wypadku,
  • raz na 3 lata dla pracowników na stanowiskach robotniczych,
  • raz na 5 lat, w przypadku pracodawcy, osób kierujących pracownikami (mistrzów, brygadzistów), pracowników inżynieryjno-technicznych, technologów i organizatorów produkcji, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych,
  • raz na 6 lat dla pracowników administracyjnych, w przypadku których ustalono wyższą niż trzecią kategorię ryzyka zawodowego oraz dla pozostałych niewymienionych wcześniej pracowników.

Do stycznia 2019 roku zasady te obowiązywały również pracowników biurowych (dla których kategorię ryzyka zawodowego określono jako niższą niż trzecia), jednak zostały zniesione.

Szkolenie organizuje się w celu usystematyzowania wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy, a także ze względu na zmieniające się przepisy. Szkolenie okresowe BHP jest powieleniem szkolenia wstępnego – utrwala wiedzę. Pracownik nie musi go powtarzać, jeśli ma zaświadczenie o aktualności swojego szkolenia od poprzedniego pracodawcy na tym samym stanowisku.

Na czym polega szkolenie BHP?

Szkolenie BHP polega na instruktażu do którego można wykorzystać różne pomoce naukowe – filmy, zdjęcia, tablice, środki do udzielania pierwszej pomocy. Podczas szkolenia pracownicy otrzymują informację na temat:

  • przepisów i zasad związanych z wykonywaniem pracy w konkretnym miejscu pracy i na swoim docelowym stanowisku,
  • zagrożeń związanych z wykonywaniem pracy i zapobieganiu im,
  • zasad postępowania w przypadku bezpośredniego zagrożenia,
  • zasad związanych z prawami pracowniczymi: urlopami, czasem pracy, środowiskiem pracy, korzystaniem z narzędzi np. wózków magazynowych, prasowaczy parowych, gaśnic itp.

Szkolenia BHP dla pracodawców

Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku, szkolenie BHP dotyczy zarówno pracowników, jak i pracodawców. W zakładach zatrudniających powyżej 100 osób musi istnieć służba BHP, która kontroluje czy wszystkie przepisy są właściwie przestrzegane. Pracodawcy powinni wiedzieć ze szkolenia BHP, jakie mają obowiązki wobec pracowników, jak chociażby ochrona kobiet w ciąży i karmiących piersią czy profilaktyczna opieka zdrowotna.

Ważne!

Szkoleniu BHP obowiązkowo podlegają osoby zatrudnione na umowę o pracę. Jednak osoby na umowie zlecenie powinny tak samo zostać przeszkolone, aby zadbać o ich bezpieczeństwo.

2 Komentarze
  1. Artur Giza mówi

    5

  2. Malwina Jeziorska mówi

    5

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More