Wszystko dla biznesu

Wypowiedzenie za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika. Stosunek pracy można zakończyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron

Na mocy porozumienia stron może być rozwiązana każda umowa o pracę. Wymagana jest do tego oczywiście zgoda obu stron. W przypadku tej formy wypowiedzenia (rozwiązania) umowy nie jest ważny powód zakończenie współpracy. Każda ze stron może przedstawić warunki rozwiązania umowy o pracę, a druga strona w ogóle nie musi ich przyjąć. Istnieje kilka sposobów rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, a mianowicie:

  • pracodawca i pracownik podpisują wspólny dokument – porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę,
  • pracownik składa propozycję rozwiązania umowy o pracę, a pracodawca ją przyjmuje,
  • pracodawca składa ofertę rozwiązania umowy o pracę, a pracownik ją przyjmuje.

W przypadku zaistniałego porozumienia nie jest wymagana forma pisemna. Zawarcie go w formie ustnej jest skuteczne, czyli prowadzi do ustania stosunku pracy. Jednak warto pamiętać, że dla celów dowodowych powinno się potwierdzić porozumienie na piśmie.

Rozwiązanie umowy o pracę na wniosek pracodawcy

W sytuacji rozwiązania umowy o pracę na wniosek pracodawcy wypowiedzenie powinno zawierać następujące dane: miejscowość i datę, dane pracownika, dane pracodawcy, prośbę o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron ze wskazaniem proponowanego terminu jej rozwiązania oraz datę i podpis.

W przypadku, gdy z propozycją rozwiązania umowy występuje pracodawca, wtedy decyzję o wyrażeniu na nie zgody podejmuje pracownik. Należy uzmysłowić sobie, że potwierdzenie odbioru porozumienia nie jest równoznaczne z jego zawarciem.

Ważne jest to, iż w przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron nie ma ograniczeń w postaci obowiązującego okresu wypowiedzenia. Zakończenie umowy może nastąpić w dowolnym terminie zaproponowanym przez strony umowy, np. w ciągu roku, miesiąca, tygodnia itd. Umowę można również wypowiedzieć z terminem natychmiastowym zakończenia współpracy.

Porozumienie stron – odpowiedzi stron porozumienia

Zawarcie porozumienia stron zależy od woli obu stron stosunku pracy. Zatem jedynym warunkiem jest wyrażenie zgody na takie rozwiązanie. Podczas gdy jedna ze stron nie zgodzi się, wówczas nie dochodzi do zawarcia porozumienia. Ważne również jest to, że odrzucenie porozumienia stron dokonuje się w formie ustnej. Natomiast brak odpowiedzi (milczenie) uważa się jednoznacznie za brak zgody na rozwiązanie umowy w tym trybie. W związku z tym najlepszym wyjściem jest zachowanie formy pisemnej, ponieważ może mieć ona później znaczenie dowodowe.

W przypadku utworzenia formy pisemnej pracodawca powinien pod pismem pracownika o zakończeniu umowy o pracę na podstawie porozumienia napisać swoją decyzję tj. „wyrażam zgodę” lub „nie wyrażam zgody” oraz napisać datę i podpis. Pracodawca może również nie odpowiedzieć na takie pismo. W tej sytuacji nie dojdzie do rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron w dacie wskazanej przez pracownika.

Opis innych warunków wypowiedzenia za porozumieniem stron

Ponadto w takim porozumieniu powinien się znaleźć również opis warunków, na jakich nastąpi zwolnienie z pracy za porozumieniem stron. Może to dotyczyć w szczególności daty rozwiązania umowy, strony mogą też ustalić dodatkowe warunki – np. wypłatę odprawy przez pracodawcę. Ważne jest także, aby zostały określone przyczyny, jeśli mogą one mieć znaczenie dla dalszych losów pracownika (np. jeśli pracownik zamierza starać się o zasiłek dla bezrobotnych, porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę musi zawierać informację, że rozstanie się strony, jest wynikiem np. zmiany miejsca zamieszkania przez pracownika lub jest związane z likwidacją stanowiska (przyczyny nieleżące po stronie pracownika).

Natomiast jeżeli pracodawca nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron w proponowanej dacie, nie oznacza to wcale, że pracownikowi zaczyna biec okres wypowiedzenia. Natomiast może to nastąpić wtedy, gdy pracownik w propozycji porozumienia zawrze informację, iż w przypadku odmowy pismo staje się wypowiedzeniem umowy o pracę. Gdy nie zawrze takiego zapisu, pracownik nadal może pracować, bo okres wypowiedzenia nie biegnie. W takiej sytuacji pracownik może rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ma także prawo do porozumienia w kwestii skrócenia okresu wypowiedzenia.

Wady porozumienia stron

Niekiedy zdarza się, że rozwiązanie na mocy porozumienia stron jest niekorzystne dla pracownika. Może tak być w sytuacji, jeżeli propozycja wychodzi od pracodawcy. Tymczasem pracownik ma obiekcje, czy uda mu się szybko znaleźć pracę i będzie chciał pobierać zasiłek dla osób bezrobotnych.

Może dotyczyć to również sytuacji, gdy pracodawca chciałby skrócić okres wypowiedzenia. Natomiast pracownik pozostałby szybciej bez pracy, a nie jest to dla niego korzystne. Trzeba też pamiętać o tym, że przy umowie rozwiązywanej za wypowiedzeniem z inicjatywy pracodawcy, pracownikowi przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy, o ile o nie wystąpi. Jeśli następuje zwolnienie z pracy za porozumieniem stron, to te dni pracownikowi nie przysługują.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More