Wszystko dla biznesu

Zwolnienie lekarskie na dziecko

Zwolnienie lekarskie na dziecko chore umożliwia pracującym rodzicom opiekę nad dzieckiem w trakcie choroby oraz sytuacjach wyjątkowych. Przeczytaj nasz artykuł, aby wiedzieć, jakie masz prawa w kwestii zwolnienia lekarskiego na dziecko.

W Kodeksie Pracy zapisano stosowne przepisy, które pozwalają rodzicom – pracownikom na uzasadnione i usprawiedliwione nieobecności w pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki swojemu choremu dziecku.

Kto i w jakich okolicznościach ma prawo do zwolnienia lekarskiego na chore dziecko?

Zwolnienie na chore dziecko może otrzymać każde z rodziców – zarówno matka jak i ojciec. Jednak, aby otrzymać takie zwolnienie trzeba być osobą ubezpieczoną i mieć ubezpieczenie chorobowe. Podstawowym warunkiem otrzymania zasiłku opiekuńczego jest właśnie posiadanie ubezpieczenia chorobowego.

Problemu z otrzymaniem zasiłku opiekuńczego nie mają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. W przypadku umowy o pracę pracownik obowiązkowo jest objęty ubezpieczeniem chorobowym.

Jeśli chodzi o osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej, to jedynie w przypadku, gdy same opłacają sobie składkę na ubezpieczenie chorobowe, mają prawo do zasiłku opiekuńczego.

Zwolnienie lekarskie na dziecko – jaki jest wymiar?

Jak wspominaliśmy, każdemu rodzicowi przysługuje zwolnienie lekarskie na opiekę nad dzieckiem w trakcie choroby, ale długość takiego zwolnienia zależy od wieku dziecka.

Rodzice małych dzieci mają prawo do 60 dni zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego, aż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia. Wymiar ten jest niezależny od liczby posiadanych dzieci. W momencie, kiedy dziecko skończy 14 lat, wymiar opieki nad chorym dzieckiem zmniejsza się do 14 dni kalendarzowych z zachowaniem prawa do zasiłku opiekuńczego.

Kiedy należy się zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom także w wyjątkowych sytuacjach. Wtedy jest to zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem. Do takich wyjątkowych sytuacji wlicza się na przykład nieplanowane zamknięcie placówki oświatowej lub opiekuńczej (żłobek, przedszkole, szkoła). W takiej sytuacji usprawiedliwienie nieobecności w pracy następuje na podstawie oświadczenia pracownika.

Zasiłek opiekuńczy – wysokość świadczenia

Wysokość zasiłku wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, co najczęściej równa się 80% wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika.

Ważne: zasiłek opiekuńczy nie należy się w przypadku, gdy we wspólnym gospodarstwie domowym, w czasie choroby dziecka, pozostają osoby, które mogłyby sprawować opiekę nad dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje też w sytuacji konieczności opieki nad dzieckiem małżonka, które nie musi być przysposobione. Zasiłek opiekuńczy przysługuje także na dzieci przysposobione oraz te przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Zwolnienie lekarskie na chore dziecko podczas urlopu

W sytuacji choroby dziecka podczas trwania urlopu wypoczynkowego rodzic- pracownik może wziąć od lekarza zwolnienie lekarskie. W takiej sytuacji urlop nie jest przerywany z powodu konieczności zapewnienia opieki nad chorym dzieckiem. W tej specyficznej sytuacji pracownik nie zachowuje prawa do zasiłku za okres choroby dziecka, ponieważ może zapewnić dziecku opiekę, przebywając równocześnie na urlopie wypoczynkowym. Jednocześnie za okres urlopu przysługuje mu prawo do wynagrodzenia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More