Wszystko dla biznesu

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Poniższy artykuł zawiera podstawowe informacje dotyczące praw i obowiązków pracownicy w momencie, gdy kobieta zatrudniona u danego przedsiębiorcy jest w ciąży.

Przedsiębiorco – pamiętaj, że kobiety w ciąży są osobami szczególnie chronionymi przez prawo. Jako pracodawcę obowiązują Cię przepisy, których musisz przestrzegać. Kobietom tym, przysługuje zwolnienie lekarskie w ciąży.

Zwolnienie lekarskie w ciąży – dla kogo i na jaki okres?

Rozważania na temat zwolnień lekarskich w ciąży warto zacząć od podstawowych informacji na temat zwolnienia chorobowego w ogóle.

Komu przysługuje zwolnienie chorobowe określane też jako zasiłek chorobowy?

Długość zasiłku chorobowego jest zależna od formy zatrudnienia pracownika. Prawo do zasiłku chorobowego uzależnione jest od tego, czy pracownik (w wypadku tego artykułu kobieta) posiada ubezpieczenie chorobowe przez określony czas. Prawo do ubezpieczenia nabywa się w sytuacji, kiedy pracownica jest ubezpieczona przez okres:

  • 30 dni ciągłego ubezpieczenia chorobowego – w przypadku osób pracujących. W tej sytuacji wlicza się okresy poprzedniego ubezpieczenia, jeśli przerwa w ubezpieczeniu chorobowym nie przekroczyła okresu 30 dni
  • 90 dni ciągłego ubezpieczenia w przypadku osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Chodzi tu o osoby prowadzące działalność gospodarczą

Wyjątki:

Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia obejmuje osoby w sytuacjach szczególnych:

  • W sytuacji braku zdolności do podjęcia pracy w wyniku wypadku, do którego doszło na drodze do pracy lub podczas powrotu z pracy
  • W sytuacji, gdy pracownik posiada obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe nieprzerwanie od dziesięciu lat
  • W sytuacji absolwenta szkoły lub szkoły wyższej, w przypadki, gdy dokonał ubezpieczenia w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania przez niego dyplomu ukończenia studiów wyższych

Rodzaj umowy a zasiłek chorobowy

  1. Umowa o pracę:

Największe prawa do zasiłku chorobowego mają osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę.  Zwolnienie lekarskie w ciąży przysługuje pracownicy zatrudnionej na etacie nawet przez cały okres trwania ciąży. Maksymalny okres pobytu na zwolnieniu chorobowym w ciąży wynosi do 270 dni.

  • Inna forma zatrudnienia (umowa zlecenie, umowa o dzieło, jednoosobowa działalność gospodarcza)

W sytuacji, kiedy kobieta jest zatrudniona w oparciu o inną formę zatrudnienia, „pójście na zwolnienie” nie jest takie proste. Jeśli kobieta prowadzi własną działalność i świadczy usługi dla innej firmy lub jest zatrudniona w oparciu o umowę zlecenie, ma prawo do zasiłku chorobowego, ale dopiero po upływie 90 dni od zgłoszenia swojej osoby do ubezpieczenia. Najtrudniej mają osoby zatrudnione na umowę o dzieło, ponieważ nie przysługuje im prawo do zasiłku chorobowego. A to dlatego, że nie podlegają ubezpieczeniu.

WAŻNE: Zwolnienie lekarskie przysługuje kobietom, które będąc w ciąży nie mogą wykonywać swojej pracy ze względu na rodzaj wykonywanej pracy lub z powodów zdrowotnych (zagrożenie ciąży itp.).

Kwota zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy przypadający w okresie ciąży wypłacany jest w kwocie 100% podstawy wymiaru zasiłku, co odpowiada kwocie 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownicy za każdy dzień niezdolności do pracy, w tym za dni wolne od pracy. Stanowi on odsetek średniego wynagrodzenia naliczony z ostatnich 12 miesięcy pracy. Aby zasiłek chorobowy wyniósł 100%, pracodawca musi zostać poinformowany o odmiennym stanie. Jeśli jednak informacja o powodzie zwolnienia (ciąża) nie zostanie przekazana, w takiej sytuacji kobieta będzie mieć prawo   do zasiłku w wysokości 80% średniego wynagrodzenia.

Czy pracodawca może zmusić ciężarną pracownicę do „pójścia na zwolnienie lekarskie w ciąży”?

Pracodawca nie ma prawa wymuszać zwolnienia lekarskiego na pracownicy w ciąży. Jeśli dochodzi do tego rodzaju sytuacji, jest to działanie bezprawne i bierze się z nieuczciwości pracodawcy. Może ono wynikać z faktu, że w momencie przedstawienia zwolnienia lekarskiego przez pierwsze 33 dni to pracodawca dokonuje jego wypłaty. Następnie wypłaty przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W takiej sytuacji pracodawca nie ma kosztów z tytułu wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku.

Prawidłowe L4 i związane z nim formalności

 Zwolnienie lekarskie musi być wypisane przez lekarza ginekologa lub innego lekarza specjalistę leczącego kobietę w ciąży. Zwolnienie lekarskie musi zostać opatrzone specjalnym kodem. W wypadku ciąży literą B. Może zostać wypisane na maksymalny okres 270 dni.  Należy zgłosić je pracodawcy w jak najkrótszym czasie. Można zrobić to mailowo lub telefonicznie a następnie dostarczyć stosowne dokumenty. Pracodawca natomiast zgłasza ten fakt do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More